אינסוף אפשרויות לקידום החדשנות שלך

סימנייה

prev page next page

מסלול תנופה

מסלול תנופה מיועד ליזמים בראשית דרכם המעוניינים לגבש ולקדם רעיון טכנולוגי חדשני לשלב המחקר והפיתוח בו יוכלו לגייס מימון להמשך פיתוח ומסחור המיזם. 

מטרת המסלול: סיוע להוכחת היתכנות טכנולוגית וישימות עסקית של המיזם.

למי מיועד המסלול?
יזמים פרטיים
חברות חדשות הרשומות בישראל

מה מקבלים?
המענק הניתן במסגרת מסלול תנופה הוא בשיעור של עד 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת מענק של 200,000 שקלים לתקופה של עד שנתיים.
כספי המענק משמשים לבניית אב-טיפוס, להגנה על קניין רוחני ולפיתוח עסקי ראשוני.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
תנאים נוחים ליזם: היזם אינו מחויב לעזוב את מקום עבודתו או להקים חברה כתנאי לקבלת תמיכה במסגרת תנופה. היזם לא נדרש לוותר על זכויותיו במיזם או להקצות מניות למדינה בתמורה למענק.

תמיכה שהיא תו איכות: תמיכת תנופה מאפשרת ליזם לבחון את כדאיות המיזם ומשקפת הבעת אמון מקצועית ואובייקטיבית בפוטנציאל הגלום במיזם - כך יכול היזם לגייס הון נוסף בסיוע המימון הראשוני.

המשכיות ברשות החדשנות: לאחר תקופת התמיכה במסגרת תנופה, רשאי המיזם לפנות לאחד ממסלולי הסיוע הנוספים שמציעה רשות החדשנות: חממות טכנולוגיות, חברות מתחילות, קרן המו"פ, קרנות דו-לאומיות ועוד.

איך מגישים בקשה?
הגשת הבקשה נעשית בהתאם לנוהל הגשת הבקשות ברשות החדשנות המפורט באתר האינטרנט.
לפני הגשת הבקשה - יש לעיין ברשימת התנאים המחייבים את מקבלי המענק בתכנית הרלוונטית, המפורטת באתר רשות החדשנות.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת הזנק

דוא"ל: SU@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול תנופה – סיוע ליזמים בראשית דרכם

 

מסלול החממות

מסלול החממות מיועד ליזמים המעוניינים להקים חברת הזנק על בסיס רעיון טכנולוגי חדשני. חממה טכנולוגית מהווה מרכז יזמות שתפקידו להשקיע בחברות בתחילת דרכן ולהעניק להן תמיכה ניהולית, טכנולוגית ועסקית. החממה מציעה מסגרת תומכת להקמת החברה ופיתוח הרעיון לכדי מוצר מסחרי. 

כיום ישנן 18 חממות טכנולוגיות וחממה ביו-טכנולוגית אחת, הנמצאות בבעלות פרטית של גופים חזקים - קרנות הון סיכון, חברות רב-לאומיות, משקיעים פרטיים ועוד. החממות נבחרות באמצעות הליכים תחרותיים לתקופת זיכיון של שמונה שנים ופרושות בכל רחבי הארץ.
רשימת החממות הטכנולוגיות הפעילות ברחבי הארץ מופיעה באתר האינטרנט של רשות החדשנות.

מטרת המסלול:
לתמוך ביזמים, בעלי רעיון טכנולוגי חדשני בשלב התחלתי של מחקר ופיתוח, המעוניינים להקים חברת הזנק וזקוקים לתמיכת החממה כדי להפחית את הסיכונים במיזם ולהגיע לאבן דרך מימונית משמעותית.

למי מיועד המסלול?
יזמים פרטיים המעוניינים להקים חברות הזנק במסגרת החממה
חברות חדשות הרשומות בישראל

מה מקבלים?
המענק הניתן במסגרת מסלול החממות הוא בשיעור של 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת תקציב של שלושה וחצי מיליון שקלים לתקופת פעילות של עד שנתיים (בהתאם לסוג הפרויקט והמיקום הגיאוגרפי של החממה). ניתן לקבל מענק נוסף לשנה שלישית בהתאם להוראות המסלול.
המענק במסגרת חממה ביו-טכנולוגית הינו בשיעור של 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת תקציב של 8.1 מיליון שקלים לתקופת פעילות של שלוש שנים.
השקעת מימון משלים לתמיכת המדינה על ידי החממה בשיעור של 15% מהתקציב המאושר המשלים 100% מסך התקציב. לא נדרשת כל השקעה כספית מצד היזם.
מערך סיוע מקיף מהחממה הכולל: מקום פיזי ותשתיות, שירותים אדמיניסטרטיביים, הנחיה טכנולוגית ועסקית, ייעוץ משפטי ונגישות לשותפים, משקיעים נוספים ולקוחות פוטנציאליים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
תנאים נוחים ליזם: היזם לא נדרש להקים חברה בטרם אושר המיזם על ידי רשות החדשנות. החממה מספקת ליזמים את כל התשתית הדרושה להקמת החברה ולפיתוח המיזם.

שותפה מנוסה: החממה היא שותפה בעלת ניסיון והתמחות בהובלת חברות הזנק והבאתן לשוק. היא משקיעה השקעות המשך בחברות שבגרו ועזבו את החממה ומסייעת להן בגיוס כספים ובהיערכות לשיווק של המוצר, כולל החדירה לשווקי היעד.

אדמיניסטרציה: החממה מטפלת בקשר השוטף עם רשות החדשנות ומאפשרת ליזמים להתמקד במחקר, פיתוח וקידום החברה.

איך מגישים בקשה?
יש לפנות באופן ישיר אל החממות. החממה תבצע בדיקה ראשונית. אם המיזם אושר - היא תגיש בקשה לתמיכה לרשות החדשנות.
ועדת ההזנק דנה במיזם. אם הוא מאושר – תוקם חברה עבור המיזם וניתן יהיה להתחיל בביצוע.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת הזנק
דוא"ל: 
SU@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול החממות

 

מסלול חברות מתחילות

מסלול חברות מתחילות מיועד לחברות הזנק המעוניינות לפתח ולקדם מיזם טכנולוגי חדשני ולחדור לשוק באמצעות גיוס השקעות מהשוק הפרטי. המסלול מציע שלושה מסלולי-משנה: מסלול רגיל, מסלול מיעוטים ומסלול חרדים. המענק הניתן במסגרת המסלול מהווים קרש קפיצה משמעותי עבור החברות לקראת מסחור המוצר.

מטרת המסלול: ליצור תמריץ להשקעה בחברות מתחילות, העוסקות במחקר ובפיתוח ומהוות מרכיב חיוני בעידוד הצמיחה ובהתפתחות התעשייה עתירת הידע במדינת ישראל.

למי מיועד המסלול?
> לחברות ישראליות בתחילת דרכן - מכל ענפי התעשייה - המעוניינות לפתח או לשדרג מוצרים חדשניים ולהמשיך לפעול ולצמוח במדינת ישראל.
המסלול מציע תנאים מועדפים לחברות המוחזקות על ידי יזם או יזמים מקרב אוכלוסיית בני המיעוטים ומקרב המגזר החרדי.

מה מקבלים?
המענק הניתן במסגרת מסלול רגיל של חברות מתחילות הוא בשיעור של 50% מהתקציב המאושר (60% לחברות הפועלות באזורי פיתוח ו-75% לחברות הפועלות בעוטף עזה) ועד לתקרת מענק של חמישה מיליון שקלים לתקופה של עד שנתיים.
המענק הניתן במסגרת מסלול בני מיעוטים/חרדים הוא בשיעור של 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת מענק של שני מיליון שקלים. חברות במסלול זה יכולות להגיש בקשת המשך למסלול רגיל חברות מתחילות עד לתקרת מענק מצטברת של 5 מיליון שקלים לתקופה מצטברת של עד שנתיים.
לחברה שקיבלה את אישור הוועדה למיזם ניתנת האפשרות לגייס את המימון המשלים עד שישה חודשים לאחר מועד האישור.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
עזרה בשלבי ההקמה:
המסלול מאפשר לחברות הזנק צעירות להתגבר על השלבים הקשים של הקמת חברת סטארט-אפ וגיוס הון בשלב פיתוח המוצר.
תמיכה שהיא תו איכות: תמיכת רשות החדשנות ניתנת לאחר הערכה מקצועית מקיפה של הפרויקט, והיא מהווה תו איכות לחברות בתעשייה בארץ ובעולם, מסייעת לחברה להיות אטרקטיביות ומקלה עליה במאמצי גיוס משקיעים פרטיים בהמשך הדרך.
איתות חיובי למשקיעים: האפשרות לגייס את המימון המשלים עד חצי שנה לאחר אישור הפרויקט מסייעת לחברות במאמצי גיוס ההשקעה בשלבי הפעילות הראשונים.
מודל מימון אטרקטיבי: השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח של החברה, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות. החברות הזוכות בהטבות מתחייבות להחזיר לרשות החדשנות את המימון שקיבלו, על ידי תשלום תמלוגים ממכירות, אך ורק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור.

איך מגישים בקשה?

 1. הגשת הבקשה נעשית בהתאם להגשת הבקשות ברשות החדשנות המפורט באתר האינטרנט.
 2. לפני הגשת הבקשה - יש לעיין ברשימת התנאים המחייבים את מקבלי המענק בתכנית הרלוונטית, המפורטת באתר רשות החדשנות.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת הזנק

דוא"ל: SU@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול לחברות מתחילות

 

מסלול יזמות צעירה

רשות החדשנות פועלת להכשרת דור העתיד של היזמים בישראל, שימשיך להצעיד את המדינה בחזית הטכנולוגיה העולמית. לצורך הפעלת תכנית יזמות צעירה נעזרת רשות החדשנות בגופים הפועלים לעידוד וחינוך נוער ליזמות עסקית. הגופים נבחרים באמצעות הליכים תחרותיים והתכנית מתנהלת במתכונת חד-שנתית.

בשנת 2015 פורסם מכרז להפעלת "תכנית יזמות צעירה" עבור רשות החדשנות. עמותת יוניסטרים, הפועלת לעידוד ולחינוך נוער ליזמות עסקית, זכתה במכרז ונבחרה להפעיל את מסלול יזמות צעירה ברשות החדשנות באמצעות מסלול ייעודי הנקרא Start-Up Now.

מטרת המסלול:
עידוד וחינוך בני נוער להתנסות מעשית ביזמות עסקית, תוך הקניית כלים וידע שיסייעו להם להשתלב בעתיד בעולם היזמות.

למי מיועד המסלול?
> המסלול מיועד לגופים המעוניינים להנחיל את יסודות היזמות והחדשנות לתלמידי כיתות ז'-י"ב
המסלול מופעל במסגרות שונות: בתי ספר, מתנ"סים ורשויות מקומיות.

מה מקבלים?
במסגרת מסלול יזמות צעירה לומדים בני הנוער מושגים מעולם העסקים, הכלכלה והיזמות, מקימים חברה ומפתחים מיזם עסקי ממשי.
בני הנוער מתנסים הלכה למעשה בתהליך היזמות החל משלב הרעיון ועד לייצורו ולמכירתו.
התהליך מלווה על ידי עשרות אנשי עסקים בכירים מתחומים שונים, המסייעים לבני הנוער בפיתוח המיזם.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
העצמת בני הנוער:
המסלול מיועד לאוכלוסיות מגוונות ולקהלים שונים שלא נחשפו לעולם היזמות. פעילות במסגרת מסלול זו מעצימה את בני הנוער המשתתפים בה ואת תחושת המסוגלות שלהם. התכנית מופעלת בעיקר בדרום ובצפון הארץ עם דגש על אוכלוסיות הנמצאות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.
מבט לעתיד: חשיפה לתכני המסלול ולמושגים מעולם היזמות, כמו גם ההיכרות עם אנשי העסקים המסייעים לבני הנוער בפיתוח המיזם העסקי, מאפשרות להם דריסת רגל בקהילת היזמות בישראל.

איך מגישים בקשה?
המסלול מופעל במסגרות שונות ברחבי הארץ ונקבע על ידי העמותה הנבחרת המפעילה את המסלול.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת הזנק

דוא"ל: SU@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול יזמות צעירה

 

המרכז הטכנולוגי לאנרגיות מתחדשות

המרכז הטכנולוגי לאנרגיות מתחדשות תומך במיזמי מחקר ופיתוח החל משלבי המחקר האקדמי, במיזמים טכנולוגיים בראשית דרכם ובביצוע בדיקות וניסויים למוצרים בשלבי פיתוח. המרכז מופעל על ידי זכיין מהמגזר הפרטי בשילוב עם משקיע אסטרטגי ומרכז מחקר אקדמי. 

פעילות המרכז מתבצעת באזור חבל אילות תוך ניצול היתרונות הגיאוגרפיים והאקלימיים הייחודיים של אזור זה והתמיכה הממשלתית המוצעת. ​

מטרת המסלול:
לסייע לחברות וליזמים המפתחים, או מעוניינים לפתח, מוצר בעל טכנולוגיה חדשנית שיש לו פוטנציאל כלכלי. בנוסף, המסלול מיועד לצוותים שיכולים לבצע בעצמם את המו"פ המוצע, ברמה הניהולית והטכנולוגית. תמיכה זו מותנית בכך שהמיזם יוכל לתרום לפיתוח אזור חבל אילות.

למי מיועד המסלול?
למגוון רחב של ארגונים ויזמים המעוניינים לבצע פרויקטים הדורשים מחקר ופיתוח טכנולוגי בתחומי האנרגיות המתחדשות.
המרכז הטכנולוגי תומך במיזמים בתחומים הטכנולוגיים הרלוונטיים, כגון אנרגיה סולרית, אנרגיית רוח, אנרגיה גיאותרמית, תחליפי נפט, התייעלות אנרגטית, רשת חכמה, אגירת אנרגיה ועוד.
אל המסלול רשאים לגשת יזמים וחברות צעירות המעוניינים לפתח מיזמים טכנולוגיים בתחומי האנרגיות המתחדשות, חוקרים המעוניינים לבצע מחקר יישומי בתחומים אלו או חברות המעוניינות לבצע ניסויים בשטחי הניסוי והמעבדות המופעלים במרכז קלינטק. יש לעיין ברשימת התנאים המגבילים לפני הגשת הבקשה ובחירת המסלול.
התמיכה מתבצעת בשלושה מסלולים:

 • מסלול ראשוני: מימון ותמיכה בפעילות מו"פ יישומי בשיתוף פעולה בין האקדמיה לתעשייה.
 • מסלול מתקדם: מימון ותמיכה במיזמים טכנולוגיים של חברות מתחילות בשלבי ה-Seed וה-Pre-Seed.
 • מסלול שטחי ניסוי: מימון ותמיכה בהדגמות ובניסויים בתחומי האנרגיות המתחדשות באמצעות הפעלת שטחי ניסוי ותשתיות נדרשות.

מה מקבלים?
בכל המסלולים זוכים מגישי הבקשה לתמיכה טכנולוגית ומקצועית להשלמת הפרויקט מטעם צוות המרכז. ההטבה הכספית תלויה במסלול שבו מתבצעת הפעילות:
> מסלול ראשוני: תמיכה כספית בשיעור של 66% מהוצאות המו"פ המאושרות, לתקופת פעילות של עד שנתיים. במקרים מיוחדים תאושר הארכה של תקופת הפעילות בשנה ללא שינוי בהיקף ההטבה הכספית. מגישי בקשה במסלול הראשוני פטורים מתשלום תמלוגים לרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית.
> מסלול מתקדם:

 • תמיכה כספית בשיעור של 60% או 85% מהוצאות המו"פ המאושרות מטעם רשות החדשנות ומימון משלים ל-100% מהוצאות המו"פ המאושרות מטעם זכיינית המרכז - לתקופת פעילות של עד שנתיים.
 • התקציב המאושר לפרויקט הינו עד שניים וחצי מיליון שקלים. במקרים חריגים תאושר הארכה של תקופת הפעילות בשנה ללא שינוי בהיקף ההטבה הכספית.
 • לתמיכה של 60% מהוצאות המו"פ זוכות חברות צעירות קיימות, המצויות בראשית דרכן, אף אם נתמכו בעבר על ידי מסלולים אחרים של רשות החדשנות או כל מסגרת אחרת.
 • לתמיכה של 85% מהוצאות המו"פ זכאים אך ורק פרויקטים שלא זכו בעבר לתמיכה ממשלתית במסגרת מסלול תמיכה נוסף של רשות החדשנות או כל מסלול אחר, למעט המסלול הראשוני של המרכז הטכנולוגי.
 • על יזם או חברה הזוכים בהטבות במסגרת המסלול להחזיר לרשות החדשנות את המימון שקיבלו על ידי תשלום תמלוגים ממכירות, רק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור ואם קיימות לחברה הכנסות.

> מסלול שטחי ניסוי: תמיכה כספית בשיעור של 50% מהוצאות המו"פ המאושרות לתקופת פעילות של עד שנתיים, ללא צורך בתשלום תמלוגים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> תמיכה כספית משמעותית למיזמים בתחומי האנרגיות המתחדשות:
תקציב כולל של 98 מיליון שקלים השמור לתמיכה בפרויקטים, המופעלים במסגרת המרכז הטכנולוגי במהלך שבע שנות הזכיינות, ולהשקעות המשך של הזכיין בפרויקטים גם לאחר תקופת הפעילות במסגרת המרכז הטכנולוגי.
> סיוע מגורם מומחה בתחומי האנרגיות המתחדשות: הפעילות מתבצעת בתמיכת זכיין בעל התמחות, ניסיון וקשרים עם שותפים אסטרטגיים וגורמי השקעה בתחומי האנרגיות המתחדשות.
> תמיכה שהיא תו איכות: תמיכת רשות החדשנות והמרכז הטכנולוגי, הניתנת רק לאחר הערכה מקצועית מקיפה של הפרויקט, מהווה תו איכות לחברות בתעשייה ומקלה עליהן לגייס משקיעים בהמשך הדרך.

איך מגישים בקשה?
יש לעיין ברשימת התנאים המגבילים, המפורטת באתר הרשות, לפני הגשת הבקשה ובחירת המסלול.
על היזם, החברה או מוסד המחקר לזכיינית המרכז לפנות לזכיין - חברת "הון הטבע בע"מ", להגשת בקשה במסגרת אחד ממסלולי המסלול.
לאחר אישור הפרויקט על ידי זכיין המרכז הוא נבדק על ידי בודקים מקצועיים של רשות החדשנות ומועבר לאישור ועדת המסלול.

לפרטים וליצירת קשר:
המרכז לאנרגיות מתחדשות

דוא"ל: gil.shaki@innovationisrael.org.il

חברת "הון הטבע"
טלפון: 08-6371717 / 09-7715230
אתר: הון הטבע
דוא"ל: info@capitalnature.com

פרטים באתר רשות החדשנות: המרכז הטכנולוגי לאנרגיות מתחדשות

 

חוק האנג'לים

השקעות בחברות ישראליות עתירות מו"פ, המצויות בשלב הראשוני של פעילות המו"פ (שלב ה-Seed) נושאות סיכון גבוה למשקיע ולעיתים יורדות לטמיון. כדי להגדיל את מקורות המימון לחברות אלו באמצעות הגדלת היקף ההשקעות בהן, ניתנת למשקיעים הבודדים (האנג'לים) אפשרות לניכוי סכום ההשקעה מהוצאותיהם השוטפות לצורכי מס. 

לשם כך, חברת מטרה המעוניינת שהוצאת ההשקעה במניותיה תוכר על ידי יחיד כהוצאה, נדרשת לקבל אישור מרשות החדשנות עבור הוצאות המו"פ שלה. חוק זה עבר שינוי מהותי בסוף שנת 2015 ומאז מבטיח ודאות למשקיעים בחברות אלו.

 

קרן המו"פ – תמיכה במחקר ופיתוח תחרותיים ועידוד חדשנות טכנולוגית

זהו המסלול המרכזי המיועד לתמיכה במו"פ תעשייתי לפיתוח מוצרים תחרותיים ותהליכים חדשניים. קרן המו"פ, המעניקה את התמריץ הכספי הגדול ביותר מטעם ממשלת ישראל לפעילויות מחקר ופיתוח, מספקת לחברות מסחריות בכל התחומים תמיכה בתהליכי פיתוח של מוצרים חדשים או בשדרוג טכנולוגיה קיימת. התמיכה מוצעת לכלל העסקים בישראל, על כל ענפיהם ובכל שלבי המו"פ. 

מטרת המסלול:
הקרן מעודדת חדשנות טכנולוגית במטרה לחזק ולקדם את המשק הישראלי ומציעה מסלולים ייעודיים ותמיכה בתחומים מועדפים: מו"פ בחברות גדולות בפריפריה, מרכזי פרויקטים של חברות רב-לאומיות, תעשייה מסורתית, ננו-טכנולוגיה, ביו-טכנולוגיה, מו"פ בתחום הקלינטק, מו"פ בתחום אבטחת הסייבר בשת"פ עם המטה הקיברנטי במשרד ראש הממשלה, הסדר מו"פ גנרי לפיתוח תשתיות ידע בחברות גדולות, שיתופי פעולה עם תאגידים רב-לאומיים, התאמת מוצרים לשווקים הסיני, הברזילאי וההודי ושת"פ בינלאומי לתמיכה מקבילה במו"פ.

למי מיועד המסלול?
לחברות ישראליות בכל ענפי התעשייה, המעוניינות לפתח או לשדרג מוצרים או לשכלל תהליכי ייצור מקומיים.

מה מקבלים?
> תמיכה כספית בשיעור של 20%-50% מהוצאות המו"פ המאושרות.
> חברות הפועלות באזורי פיתוח זכאיות לתוספת תמיכה של 10%.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
מודל מימון אטרקטיבי:
קרן המו"פ מעניקה הטבות כספיות בהיקפים משמעותיים. היא משתתפת בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח של החברה, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות. על החברות הזוכות בהטבות להחזיר לרשות החדשנות את המימון שקיבלו, על ידי תשלום תמלוגים ממכירות, רק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור.

מו"פ ארוך טווח: הקרן מאפשרת עיסוק במו"פ ארוך טווח לפיתוח מוצרים עתידיים וטכנולוגיות חדשניות המקנים לחברה יתרון תחרותי ויכולת חדירה לשווקים חדשים.

תמיכה שהיא תו איכות: תמיכת רשות החדשנות, הניתנת רק לאחר הערכה מקצועית מקיפה של הפרויקט, מהווה תו איכות לחברות בתעשייה ומקלה עליהן לגייס משקיעים בהמשך הדרך.

איך מגישים בקשה?
> בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה.
יש למלא את המסמכים והטפסים המקוונים, הנמצאים באתר, בהתאם לגודל החברה. בנוסף, יש להדפיס ולחתום על טופס ההצהרה וההרשאה (הנמצא גם הוא באתר) ולשלוח אותו בדואר.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת חברות בצמיחה

דוא"ל: GR@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: קרן המו"פ

 

מסלול סיוע להשקעות בפרויקטים להתייעלות אנרגטית ולהפחתת פליטות גזי חממה

ממשלת ישראל קבעה יעדים לאומיים להתייעלות אנרגטית ולהפחתת פליטות גזי חממה. לשם כך, הוחלט על תכנית לתמיכה בהשקעות בפרויקטים בתחומים אלו בסך כולל של 300 מיליוני שקלים בשנים 2016-2019. 

במסגרת תכנית זו, נוצר מסלול ייעודי לתמיכה רחבה יותר מהמסלול הרגיל בפרויקטים המבצעים התקנות מסחריות ראשונות של טכנולוגיות ישראליות חדשות. מסלול הסיוע מופעל על ידי רשות החדשנות בשיתוף פעולה עם מרכז ההשקעות ועם המשרד להגנת הסביבה.

מטרת המסלול:
לעודד ביקוש לטכנולוגיות קלינטק ישראליות חדשניות ופיתוח תעשייה ישראלית עתירת ידע בתחום התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה.

למי מיועד המסלול?
לגורמים המיישמים טכנולוגיות ישראליות חדשות בתחומי התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה.

מה מקבלים?
תמיכה בשיעור 40% מעלות ההתקנה.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
תמיכה גדולה משמעותית ופוטנציאל יישומי:
כדי ליישם טכנולוגיות חדשניות בעלות פוטנציאל, לייצר ערך כלכלי וסביבתי ולקבל תמיכה בשיעור 40% במסלול הייעודי, לעומת תמיכה בשיעור 20% מעלות ההתקנה במסלול הרגיל.

איך מגישים בקשה?
טפסי הגשה הבקשה לסיוע מפורסמים באתרי האינטרנט של הגופים המעורבים - רשות החדשנות, מרכז ההשקעות והמשרד להגנת הסביבה.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת חברות בצמיחה

דוא"ל: GR@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול להפחתת פליטות גזי חממה

 

הסדר מחקר ופיתוח גנרי לחברות גדולות

מסלול במסגרת קרן המו"פ. הסדר מו"פ גנרי לחברות גדולות מאפשר להן להתמקד ביצירה ארוכת טווח של ידע חדש וטכנולוגיות תשתית המשמשות לפיתוח, לתכנון או לייצור של מוצרים חדשניים עתידיים.

מטרת המסלול:
עידוד ותמיכה במחקר ובפיתוח ארוכי טווח של חברות גדולות ועתירות השקעה בפיתוח ידע תשתיתי שניתן ליישם בשורה של מוצרים לאורך זמן רב. תכניות מו"פ במסגרת ההסדר פטורות מתמלוגים. פרויקט המו"פ המוגש למסלול זה צריך לכלול תכנית מו"פ ארוכת טווח או שת"פ עם חברה ישראלית אחרת.

למי מיועד המסלול?
לחברות ישראליות גדולות, בעלות מחזור מכירות של למעלה מ-100 מיליון דולר, שהוצאות המו"פ הכוללות שלהן עולות על 20 מיליון דולר, או לחלופין – לחברות ישראליות שמעסיקות לפחות 200 עובדי מחקר ופיתוח ישירים.

מה מקבלים?
תמיכה כספית בשיעור של עד 50% מהוצאות המו"פ המאושרות לתכניות מחקר ופיתוח ארוכות טווח או לפרויקט מחקר ופיתוח בשת"פ עם חברה ישראלית אחרת.
חברה נתמכת לא תחויב בתשלום הסדר תמלוגים לרשות החדשנות.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> מענק כספי:
המסלול מסייע במענק כספי המשמש לתהליך מחקר ופיתוח של מוצר חדש או שדרוג מוצר קיים.
> מו"פ ארוך טווח: המסלול מאפשר עיסוק במו"פ ארוך טווח לפיתוח מוצרים עתידיים וטכנולוגיות חדשניות המקנים לחברה יתרון תחרותי, מאפשרים חדירה לשווקים חדשים ומחזקים את הצמיחה הכללית במשק הישראלי.
> מודל מימון אטרקטיבי: המסלול מציע השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה.
יש למלא את הטפסים המקוונים הנמצאים באתר, בהתאם לגודל החברה ולריכוז המשאבים. בנוסף להגשת הבקשה המקוונת - יש למלא את טפסי הבקשה הנמצאים באתר, להדפיס ולשלוח בדואר.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת חברות בצמיחה

דוא"ל: GR@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: הסדר מו"פ גנרי לחברות גדולות

 

מחקר ופיתוח עסקי בחקלאות

רשות החדשנות היא הזרוע המפעילה של מסלול זה, שנועד לעודד פיתוח מוצרים חקלאיים המיועדים למכירה ולייצוא. ועדה מקצועית המשותפת לרשות החדשנות ולמשרד החקלאות היא הגורם המאשר את תכניות המו"פ המוגשות במסגרת זו.​

מטרת המסלול:
עידוד ותמיכה במחקר ובפיתוח מוצרים חקלאיים המיועדים למכירה ולייצוא בתחום החקלאות, כדי לחזק ולקדם את הסקטור החקלאי הישראלי.

למי מיועד המסלול?
> לגופים ישראליים עסקיים בתחום החקלאות, ובכללם חברות חקלאיות.
למוסדות מתחומי החקלאות השונים כמו טיפוח זנים, זרעים, השבחת בעלי חיים ועוד.

מה מקבלים?
תמיכה כספית בשיעור של 20%-50% מהוצאות המו"פ המאושרות לפיתוח ציוד חקלאי או טכנולוגיה חקלאית עסקית חדשנית.
חברות הפועלות באזורי פיתוח זכאיות לתוספת תמיכה של 10%.
כדי להגיש בקשה על הפרויקט לעמוד בתנאים הבאים:

 • המיזם יעסוק בפיתוח מוצרים חקלאיים - מוצרים סופיים מהחי והצומח, תשומות לחקלאות ומוצרים המהווים תשומות לתעשייה המקומית המייצאת את המוצרים הסופיים.
 • הפרויקט יהיה מועמד לסיוע רק אם לא קיבל כל סיוע או תמריץ ממשלתי בגין המסלול המבוקש.
 • מגישי הבקשה יכולים להעמיד מימון משלים ל-100% של התקציב המאושר.
 • המוסד או החברה חייבים בדיווח לרשות החדשנות על כל שינוי בפעילות המחקר, מבנה החברה או בבעלות על הידע.
 • שימור הידע והקניין הרוחני של המיזם בישראל – אם בעלי המיזם יבקשו להעביר את הקניין הרוחני לחו"ל, יהיה עליהם לקבל את אישור רשות החדשנות מראש ולשלם למדינה חלק יחסי של התמורה, בהתאם להוראות חוק המו"פ.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> מענק כספי:
המסלול מסייע במענק כספי המשמש לתהליך מחקר ופיתוח של טכנולוגיה חקלאית חדשנית, מוצר חדש, או שדרוג מוצר קיים בתחום.
> מו"פ ארוך טווח: המסלול מאפשר עיסוק במו"פ ארוך טווח לפיתוח מוצרים עתידיים וטכנולוגיות חדשניות המקנים לחברה יתרון תחרותי, מאפשרים חדירה לשווקים חדשים ומחזקים את הצמיחה הכללית במשק הישראלי.
> מודל מימון אטרקטיבי: המסלול מציע השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות. חברה נתמכת תחזיר לרשות החדשנות את המימון שקיבלה על ידי תשלום תמלוגים ממכירות, רק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור.
> תמיכה שהיא תו איכות: תמיכת רשות החדשנות, הניתנת רק לאחר הערכה מקצועית מקיפה של המיזם, מהווה תו איכות לחברות החקלאיות בתעשייה ומקלה עליהן לגייס משקיעים בהמשך הדרך.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה.
יש למלא את הטפסים הרלוונטיים, הנמצאים באתר, בהתאם לגודל החברה ולתקציב המבוקש. לצרף אותם לטופס הבקשה המקוון ולשלוח בדוא"ל.
בנוסף להגשת הבקשה המקוונת - יש למלא את טפסי הבקשה הנמצאים באתר, להדפיס ולשלוח בדואר.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת חברות בצמיחה

דוא"ל: GR@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מחקר ופיתוח עסקי בחקלאות

 

מסלול לעידוד השקעות בחברות בתחום תחליפי נפט לתחבורה

רשות החדשנות משתלבת בתכנית הלאומית להפחתת התלות העולמית בשימוש בנפט לצורכי תחבורה והצורך הממשי בפיתוח חלופות כלכליות ונקיות יותר מנפט ומתוצריו. המסלול מציע תנאים אטרקטיביים למשקיעים וסיוע לחברות טכנולוגיות על מנת לקדם את תחום תחליפי הנפט בישראל ולהרחיב את מאגר מקורות המימון הזמינים בתחום עבור חברות ישראליות.

מטרת המסלול:
עידוד משקיעים פיננסיים ואסטרטגיים, בישראל ומחוצה לה, להשקיע בחברות ישראליות העוסקות בפיתוח וביישום טכנולוגיות בתחום תחליפי נפט לתחבורה, כגון סוללות לרכב חשמלי, תאי דלק, דלק ביולוגי וסינתטי ועוד.​ מטרות העל של מסלול זה הן הפחתת התלות העולמית בנפט כמקור אנרגיה לתחבורה וקידום פיתוח תעשייה ישראלית עתירת ידע בתחום.

למי מיועד המסלול?
> לחברות טכנולוגיות ישראליות בתחום תחליפי הנפט לתחבורה.
למשקיעים, ישראליים או זרים, המעוניינים להשקיע בחברות ישראליות בתחום תחליפי הנפט לתחבורה. ServiceDescriptionParagraph5

מה מקבלים?
> החברות הנתמכות על ידי המסלול יקבלו:

 • סיוע כספי בדמות הלוואה בשיעור של 50% מסך הסכום שהושקע על ידי המשקיע הפרטי.
 • סכום הלוואה בגין השקעה בחברה - בין 750 אלף שקלים (כנגד 1.5 מיליון שקלים שיושקעו על ידי משקיע פרטי) ל-12 מיליון שקלים (כנגד 24 מיליון שקלים שיושקעו על ידי משקיע פרטי).
 • סכום הלוואות מצטבר מקסימלי של 30 מיליון שקלים (כנגד 60 מיליון שקלים שיושקעו על ידי משקיעים פרטיים) שהחברה תוכל לקבל בתקופת המסלול (עד שנת 2020).
 • החברות יחויבו בתשלום החזר תמלוגים - רק אם המשקיעים לא מימשו את האופציה להחזר ההלוואה בתמורה למניות נוספות בחברה ורק אם המיזם מניב מכירות.
 • החברות יוכלו לפנות לתמיכת המסלול במקביל לקבלת סיוע ממסלולים נוספים של רשות החדשנות.

> המשקיעים במסלול לעידוד השקעות בחברות בתחום תחליפי נפט לתחבורה יקבלו:

 • אופציה המקנה להם אפשרות לקבל מניות נוספות בחברה בתנאי ההשקעה המקורית, בתמורה להחזר מלוא סכום ההלוואה לרשות החדשנות במקום החברה.
 • השתתפות ממשלתית ניכרת בסיכון הכרוך במימון מחקר, פיתוח ויישום של טכנולוגיות חדשניות בתחום תחליפי נפט לתחבורה.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> תמיכה תקציבית משמעותית במקביל למשקיעים:
היקפי תמיכה משמעותיים בפעילות החברה. תמיכת הרשות מועברת לחברה בד בבד עם ביצוע ההשקעה על ידי המשקיע הפרטי.
> כספים לא למו"פ בלבד: כספי התמיכה משמשים לצורכי החברה השונים, כולל פיתוח עסקי וחדירה לשוק ולא למשימות מו"פ בלבד.
> החזר בגובה התמיכה: מקסימום ההחזר לרשות אינו עולה על היקף התמיכה (כולל הצמדה לריבית לייבור) שקיבלה החברה, כל עוד פעילותה ממוקדת בתחום תחליפי נפט לתחבורה.

איך מגישים בקשה?
הבקשה מוגשת על ידי החברה והמשקיע ביחד.
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה.
יש למלא את טפסי הבקשה הנמצאים באתר, להדפיס ולשלוח לכתובת הדוא"ל המופיעה בטפסים.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת חברות בצמיחה

דוא"ל: GR@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול לעידוד השקעות בתחום תחליפי נפט לתחבורה

 

 

עידוד מחקר ופיתוח בתחום טכנולוגיות החלל

מסלול לעידוד מחקר ופיתוח בתחום טכנולוגיות החלל, המשותף לרשות החדשנות במשרד הכלכלה ולסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה.

מטרת המסלול:
עידוד מחקר ופיתוח למציאת פתרונות טכנולוגיים בתחומי החלל השונים - חיזוק הידע ויכולת הפיתוח הטכנולוגי של התעשייה הישראלית בתחום החלל; צמצום פערי ידע מול השוק העולמי ושיפור כושר התחרות של התעשייה הישראלית בתחומים אלו, על אף האתגרים המובנים הקיימים בתחום - הסיכון הטכנולוגי המשמעותי ועלויות הפיתוח הגבוהות, כמויות הייצור המוגבלות ויוקר המערכות.

למי מיועד המסלול?
לחברות המפתחות מוצרים בתחומי החלל המיועדים להתקנה בלוויינים או בתחנות קרקע לשליטה וניהוג לוויינים.
לחברות המפתחות מוצרים בתחומי החלל המיועדים לקליטה או שידור נתונים מלוויינים.
לחברות המפתחות מכשור וציוד לכיול ובדיקה של מוצרים בתחומי החלל המיועדים להתקנה בלוויינים או קשורים בפעולת לוויינים לרבות התקנת גרסאות שונות של לוויינים שהם ברי מכירה לייצוא.

מה מקבלים?
תמיכה כספית בשיעור של עד 85% מהוצאות המו"פ המאושרות, לתקופה של עד 36 חודשים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> מו"פ ארוך טווח:
המסלול מאפשר עיסוק במו"פ ארוך טווח לפיתוח מוצרים עתידיים וטכנולוגיות חדשניות המקנים לחברה יתרון תחרותי, מאפשרים חדירה לשווקים חדשים ומחזקים את הצמיחה הכללית במשק הישראלי.
> מענק כספי: החברות הפונות מקבלות מענק כספי המשמש לתהליך מחקר ופיתוח של מוצר חדש, או שדרוג מוצר קיים.
> מודל מימון אטרקטיבי: המסלול מציע השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות. חברה נתמכת תחזיר לרשות החדשנות את המימון שקיבלה על ידי תשלום תמלוגים ממכירות, רק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור.
> תמיכה שהיא תו איכות: תמיכת רשות החדשנות, שניתנת רק לאחר הערכה מקצועית מקיפה של הפרויקט, מהווה תו איכות לחברות בתעשייה ומקלה עליהן לגייס משקיעים בהמשך הדרך.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה.
יש למלא את הטפסים המקוונים הנמצאים באתר, בהתאם לגודל החברה. בנוסף להגשת הבקשה המקוונת - יש למלא את טפסי הבקשה הנמצאים באתר, להדפיס ולשלוח בדואר.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת חברות בצמיחה

דוא"ל: GR@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: המסלול לעידוד מחקר ופיתוח בתחום טכנולוגיית החלל

 

מרכזי מחקר ופיתוח של חברות ישראליות גדולות בפריפריה

מסלול במסגרת קרן המו"פ. למרכזי מחקר ופיתוח באזורי פיתוח ופריפריה יש השפעה רבה על התהוות פעילות כלכלית עצמאית. מדינת ישראל ורשות החדשנות רואות חשיבות רבה בתמיכה בחברות ישראליות גדולות המקימות מרכז מו"פ באזורים אלה והן מציעות לחברות אלו תמיכה תקציבית והטבות נוספות. י

יחודיות המסלול נובעת מהוודאות היחסית לגבי תקצוב הפעילות לתקופה של עד שלוש שנים.

מטרת המסלול:
עידוד חברות גדולות להקים מרכזי מחקר ופיתוח בפריפריה, בשאיפה מתמדת לצמצום הפערים בינה ובין המרכז.

למי מיועד המסלול?
ל​חברות ישראליות גדולות הרוצות להקים מרכז פיתוח בפריפריה, שמחזור המכירות הכולל שלהן מפעילותן בישראל (בשנה שקדמה להגשת הבקשה לסיוע) - עלה על 100 מיליון דולר.
המסלול מתאים לחברות המצהירות כי למעלה מ-50% מהיקף הייצור של תוצרי המסלול ייעשה במדינת ישראל, וכי החברה תעסיק במרכז המו"פ עובדים המתגוררים בפריפריה, בשיעור שלא יפחת מ-40% מכלל העובדים בשנה הראשונה לפעילות, מ-50% בשנה השנייה ומ-60% בשנה השלישית.

מה מקבלים?
אישור רב שנתי לתמיכה כספית בשיעור של 65%-75% מהוצאות המו"פ המאושרות עבור מרכז מו"פ פעיל בפריפריה, לתקופה של בין שנתיים לשלוש שנים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> תמיכה תקציבית ודאית:
המסלול מאפשר לחברה המעבירה פעילות משמעותית מהמרכז לפריפריה ודאות בנוגע לתקציב פעילותה לתקופה של עד שלוש שנים.
> מודל מימון אטרקטיבי: מודל זה מציע השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח והקמת המרכז, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות (פרט להחזר תמלוגים).
> תרומה לטיפוח הפריפריה: החברות המשתתפות במסלול מהוות מנוע צמיחה כלכלי ותורמות לטיפוח חדשנות ולצמצום הפערים בין אזורי פיתוח למרכז.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה – יש לקרוא בעיון את תנאי המסלול המפורטים באתר.
להצטרפות למסלול ולשאלות נוספות יש לפנות לזירת חברות בצמיחה.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת חברות בצמיחה

דוא"ל: GR@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מרכזי מו"פ של חברות ישראליות גדולות בפריפריה

 

בקרוב: קידמ"ה 2.0 – קידום התעשייה הישראלית בתחום Cyber-Security

בכדי לשמר ולהעצים את הפוטנציאל התחרותי של התעשייה הישראלית בשוק העולמי, חברו לפני שנים אחדות המטה הקיברנטי הלאומי ורשות החדשנות ליצירת קידמ"ה – מסלול שתכליתו מתן הטבות לקידום מוקדי ידע ויצירת פתרונות טכנולוגיים בתחום ה-Cyber-Security ועידוד פעילות מחקר ופיתוח בישראל.

קידמ"ה 2.0 היא תכנית ההמשך של התכנית הראשונה שהסתיימה ביוני 2015 בהיקף מימון כולל של מעל 100 מיליון שקלים מתקציבי שני הגופים, לפי כללי חוק המו"פ.

תכנית ההמשך העתידית עדיין אינה מיושמת בפועל, והיא תתמקד בקידום התעשייה ותאפשר להצמיח חברות גדולות ולממש את מלוא הפוטנציאל הכלכלי בתעשיית הסייבר. תכנית זו תציע תמיכה בשלושה מסלולים:

> טכנולוגיות פורצות דרך: תמיכה בפיתוח פתרונות פורצי דרך המבוססים על טכנולוגיה מתקדמת ובעלי פוטנציאל השפעה משמעותי על שוק הסייבר ברמה הגלובלית (Disruptive Technology) כדי ליצור עוגנים טכנולוגיים נוספים שעל בסיסם יוכלו להיווצר חברות סייבר גדולות בישראל. מסלול זה ייועד לתמיכה ארוכת טווח (עד ארבע שנים) בחברות בודדות, ועיקרו שיעור מענק מוגדל בדומה למענקי מגנט.

> פיתוח מוצר ו-POC: סיוע לחברות בגישור על הפערים במעבר משלב הוכחת היכולת הטכנולוגית לכדי מוצר/ שירות עובד, דרך מתן תמיכה בתהליכי POC והמצרה מעבר לביצוע המו"פ הטכנולוגי. מסלול זה יציע תמיכה בחברות בודדות במשך שנה, ותקציבו מיועד לפעילויות משלימות מעבר למו"פ הטהור.

> פתרונות אינטגרטיביים לבעיות קשות: יצירת פתרונות סייבר רחבי היקף לבעיית שוק מסוימת תוך שילוב טכנולוגיות במטרה ליצור יתרון תחרותי לתעשייה הישראלית ברמה הגלובלית, דרך תמיכה בשת"פ טכנולוגי אינטגרטיבי בין מספר חברות ובהובלת חברה מנוסה בתחום. מסלול זה יציע תמיכה של שנתיים לשיתוף פעולה בין לפחות שלוש חברות מו"פ טכנולוגיות תעשייתיות. לכל חברה תקציב משלה בהתאם לפעילויות המתוכננות והמותנה בקיום השת"פ.

 

מאגדי מגנ"ט

מאגדים של חברות תעשייתיות ומוסדות מחקר לפיתוח טכנולוגיות בשיתוף פעולה. המאגדים השונים במגנ"ט מאפשרים עיסוק במו"פ ארוך טווח ויוצרים סביבת עבודה תומכת. עבור מוסדות המחקר - שיתוף הפעולה עם התעשייה מקדם את יכולת המסחור של תוצרי המחקר האקדמי, כמו גם את הבנת צורכי השוק.

מטרת המסלול:
סיוע בפיתוח טכנולוגיות גנריות בתחומים בעלי חשיבות בשוק העולמי שבהם יש לתעשייה הישראלית יתרון יחסי. מכיוון שהפיתוח הוא של טכנולוגיה תשתיתית, מתאפשרים כאן חלוקת ידע ושיתוף פעולה בין החברות הפועלות באותו תחום, שקשה היה לקיימם בדרך אחרת.

למי מיועד המסלול?
לחברות בתעשייה הישראלית, שמפתחות מוצרים תחרותיים, ובמקביל מעוניינות לפתח טכנולוגיות חדשניות, שעל בסיסן ניתן לפתח דור חדש ומתקדם של מוצרים.
לקבוצות מחקר אקדמיות ישראליות העוסקות במחקר בתחום מדעי או טכנולוגי, המעוניינות לקדם מחקר יישומי במסגרת קונסורציום (מאגד), לשתף פעולה עם התעשייה וללמוד את צורכי השוק.

מה מקבלים?
שיעור המענק הניתן במסגרת מאגד הוא עד 66% מהתקציב המאושר לחברה תעשייתית ו-100% מהתקציב המאושר למוסד המחקר (80% כמענק, 20% מהחברות התעשייתיות במאגד(.
מסגרת זמן הפעילות היא שלוש עד חמש שנים, במטרה לאפשר תהליך מו"פ ארוך טווח.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> חשיפה לידע חדש:
שיתוף הפעולה חושף את החברות לידע חדש ומאפשר שיתוף פעולה במחקר ופיתוח באופנים שלא היו מתאפשרים בדרך אחרת.
> קרקע בטוחה לפיתוח: התמיכה הכספית ארוכת הטווח, הפטור מהחזר תמלוגים, אספקת הציוד הנחוץ ויצירת שיתופי פעולה בין חברות תעשייתיות מובילות לאקדמיה – משמשים קרקע נוחה ובטוחה לפיתוח של טכנולוגיות פורצות דרך, מקנים לחברי המאגד יתרון תעשייתי ותורמים לכלל המשק בישראל.
> בלי תמלוגים: החברות המשתתפות במסלול פטורות מתשלום החזר תמלוגים בגין כספי המענק המועברים להן באמצעות המאגד.

איך מגישים בקשה?
לפני הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברות והגופים השותפים למאגד.
יש להגיש מועמדות לשותפות במאגד לפי ההנחיות בפרסום הפומבי של מִנהלת מגנ"ט.
לאחר הפרסום הפומבי, תקיים מנהלת מגנ"ט כנס התנעה בהשתתפות הגרעין היוזם של המאגד, חברות נוספות שהביעו עניין בהצטרפות וקבוצות מחקר מהאקדמיה המעוניינות להצטרף. לאחר הכנס ינסחו החברות מסמך הצדקה ראשוני להקמתו של המאגד. את מסמך ההצדקה הראשוני יש להגיש למנהלת מגנ"ט עד תחילתו של חודש אוקטובר מדי שנה.
בפגישתה השנתית, הנערכת מדי שנה בחודש נובמבר, ועדת מגנ"ט תדון אם לתת אישור עקרוני להקמתו של המאגד. האישור יינתן תוך התחשבות בהצעות נוספות שהוגשו למִנהלת מגנ"ט באותה השנה. אין לראות באישור העקרוני של מִנהלת מגנ"ט כאישור לתחילת העבודה במסגרת המאגד.
לאחר מתן האישור העקרוני להקמת המאגד, יש להגיש למִנהלת מגנ"ט בקשה מלאה לתמיכה במאגד. הטפסים והמסמכים נמצאים באתר מגנ"ט. יש למלא אותם, להחתים את מורשי החתימה של חברת היישום או מוסד המחקר ולשלוח בדוא"ל.
על הבקשה לכלול קבצי מקור לא סרוקים וסריקה של דף החתימות בטפסים הרלוונטיים.
על הבקשה להיות מוגשת על ידי מוסד המחקר כמקשה אחת, הכוללת את כל הפרויקטים להגשה בסבב אחד ואת כל המסמכים הנלווים הדרושים.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מאגדי מגנ"ט

 

 

מסלול מגנטון

מסלול מגנטון מעודד העברת ידע טכנולוגי שנצבר באקדמיה לשימוש בתעשייה על ידי יצירת שיתופי פעולה בין חברה ישראלית לקבוצת מחקר אקדמית. שיתוף הפעולה חושף את החברה התעשייתית להישגי מחקר רלוונטיים לתחום פעילותה ומסייע לקבוצת המחקר להפוך פיתוח אקדמי ליישום מסחרי.

מטרת המסלול:
העברת טכנולוגיה ממוסד מחקר לתאגיד תעשייתי לפיתוח מוצרים פורצי דרך.

למי מיועד המסלול?
> לחברות בתעשייה הישראלית המעוניינות לקלוט טכנולוגיות חדשניות שפותחו באקדמיה ושואפות לפתח מוצר או לשפר מוצר קיים על בסיס מחקרים עדכניים ורלוונטיים לתחום פעילותן.
לקבוצות מחקר אקדמיות מטעם מוסדות מחקר אוניברסיטאים ישראליים, או מוסדות מחקר שאינם אוניברסיטאים, שאושרו על ידי מִנהלת מגנ"ט, המעוניינות לבצע מחקר יישומי חדשני ומקורי בשיתוף פעולה עם חברה מובילה המעוניינת בטכנולוגיה רלוונטית. על המחקר להיות ממוקד בהוכחת היתכנות טכנולוגית לתעשייה ועל מוסד המחקר להיות הבעלים הבלעדיים של הידע נשוא הפרויקט.

מה מקבלים?
מענק מחקר יישומי בשיעור של עד 66% מהתקציב המאושר, עד סכום של 3.4 מיליון שקלים לתקופה של עד 24 חודשים. קבוצת המחקר האקדמית מקבלת מלוא התקציב, כאשר 66% ממנו ניתן במסגרת מגנט, והיתר על ידי החברה השותפה.
מקבלי המענק פטורים מתשלום החזר תמלוגים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> מסחור הידע האקדמי:
המסלול מסייע למוסד המחקר למסחר את הידע שפותח במחקר המדעי. החברה התעשייתית נחשפת לטכנולוגיה חדשה, ולאחר בחינתה, יכולה להטמיע אותה בחברה להמשך פיתוח מוצר חדשני ובעל פוטנציאל כלכלי או לשדרוג מוצר קיים.
> בדיקת פוטנציאל היישום: מסגרת מגנטון מאפשרת לחברה סביבה נוחה לבדיקת פוטנציאל היישום של הטכנולוגיה שפותחה באקדמיה. ללא סביבה זו החברה הייתה מתקשה לעמוד בתהליך הטומן בחובו סיכון גדול יחסית וחוסר ודאות.
> אפשרות למימוש זכות המסחור: בתום הפרויקט ובתום הוכחת ההיתכנות הטכנולוגית, נתונה לחברה הזכות להחליט האם לממש את הזכות למסחור ולהמשיך בתהליך עצמאי של פיתוח מוצר מסחרי מהמחקר שבוצע במשותף.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה התעשייתית ומוסד המחקר.
לאחר החבירה בין קבוצת המחקר לחברה התעשייתית, יש להכין תכנית עבודה משותפת ומתואמת בה מוגדרות המשימות של כל שותף ומפורט היעד המשותף. הגשת הבקשה לתמיכת רשות החדשנות תיעשה על ידי מוסדות המחקר והחברה התעשייתית במשותף ובתיאום מלא.
יש למלא את טפסי הבקשה הנמצאים באתר מגנ"ט ואת המסמכים הדרושים ולשלוח בדוא"ל (קבצי מקור, לא סרוקים) אל מִנהלת מגנ"ט.
למסלול שני מועדי הגשה שנתיים קבועים: 15 באוקטובר, 15 באפריל.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול מגנטון

 

מסלול נופר

מסלול נופר מעניק תמיכה במחקר היישומי באקדמיה, וכך תורם להגברת הפוטנציאל הכלכלי הגלום בו, הצפוי לבוא לידי ביטוי בצמיחת המשק והתעשייה הישראלית. 

מסלול נופר מכוון לרעיונות בעלי היתכנות טכנולוגית הזקוקים למימון לצורך מחקר יישומי ראשוני באוניברסיטאות, שאינו בשל דיו לתמיכה במסגרת מסלול מגנטון, כדי לכוונו לתחום תעשייתי בעל פוטנציאל כלכלי. מסלול נופר מוגבל לתחומי הביו-טכנולוגיה והננו-טכנולוגיה בלבד ולשנת מחקר אחת.

מטרת המסלול:
גישור על הפער בין הידע הנמצא באקדמיה לבין צורכי התעשייה. כל פעילות המחקר במסגרת מסלול זה נעשית באקדמיה, אך היא מלווה בתמיכה של חברה תעשייתית הצופה פוטנציאל עסקי להישגי הפרויקט. המטרה העיקרית היא להגיע בתום הפרויקט לאבני דרך משמעותיות, שיאפשרו לגורם בתעשייה לחתום עם מוסד המחקר על הסכם למסחור הטכנולוגיה.
פעילות המחקר במסגרת המסלול תהיה בליווי מקצועי של חברה תעשייתית או גורם עסקי רלוונטי (קרן הון סיכון לדוגמה).

למי מיועד המסלול?
לקבוצות מחקר אקדמיות בישראל, הפועלות במסגרת מוסד להשכלה גבוהה או מכון מחקר, המעוניינות לבצע מחקר יישומי שלא בשל דיו לתמיכה בתעשייה או במסגרת מסלול מגנטון.
על המחקר לכלול רעיון חדש ומקורי הדורש הוכחת היתכנות טכנולוגית, אשר יש לו מחקר בסיסי מוקדם, ותוצאותיו ניתנות ליישום בתעשייה הישראלית.

מה מקבלים?
מוסד מחקר הנתמך במסגרת נופר זכאי למענק של עד 90% מהתקציב המאושר שהיקפו המרבי הוא 550,000 שקלים. מסגרת הזמן לתמיכה במחקר היא 12 חודשים עם אפשרות הארכה ל-15 חודשים.
החברה המלווה משמשת כשותפה בהנחיה מקצועית ובקביעת יעדי המחקר, ומשתתפת במימון בשיעור של 10% מעלות הפרויקט.
עם תום המחקר החברה המלווה מקבלת זכות ראשונים לנהל מו"מ על הסכם מסחור עם מוסד המחקר.
מחקר "נופר", המבוצע בשיתוף פעולה של שני מוסדות שונים, זכאי למימון של עד 660,000 שקלים.
מקבלי המענק פטורים מהחזר תמלוגים.
למסלול שני מועדי הגשה שנתיים קבועים: 30 בנובמבר, 31 במאי.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> למוסדות המחקר:

- המסלול מספק תמיכה כספית ומקצועית בתהליכי המחקר ומגדיל את הסיכויים להצלחתו.
- כל הזכויות על הידע הנצבר במחקר נשארות בידי מוסד המחקר.

> לחברה המסחרית:
- היכולת להשפיע, לכוון ולתמוך במחקר אקדמי איכותי שיתרום לפעילות העתידית של החברה.
- זכות ראשונים במשא ומתן על מסחור תוצאות המחקר מול מוסד המחקר.
- פיתוח מסחרי בתמורה להשקעה כספית מינימלית.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה התעשייתית וקבוצת המחקר.
חברות מסחריות המעוניינות בשיתוף פעולה עם קבוצת מחקר במסגרת המסלול ייפנו ישירות לחברות היישום האקדמאיות המייצגות את קבוצת המחקר.
חברת היישום האקדמית תגיש את טפסי הבקשה למִנהלת מגנ"ט בהתאם לנהלים המפורטים באתר.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מגנ"ט - מסלול נופר

 

איגוד משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות

מסלול זה מאפשר פעילות משותפת של קבוצת תאגידים תעשייתיים במסגרת של "איגוד משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות". הרעיון המנחה של המסלול הוא "השלם גדול מסכום חלקיו". כלומר, בשיתוף פעולה החברות לומדות מניסיונם של התאגידים השותפים במסלול, וכך הן מגדילות את הידע ואת המיומנויות שלהן.

מטרת המסלול: הפצה, הטמעה, לימוד והדגמה של טכנולוגיות או שיתוף השימוש במשאב מרכזי באופן התורם למו"פ בתחומי עיסוקן של החברות.

למי מיועד המסלול?
לחברות העוסקות במו"פ ורוצות לשתף פעולה בהפצה והטמעה של טכנולוגיות חדשות.

מה מקבלים?
האיגוד כישות משפטית מקבל מענק של עד 66% מההוצאות המאושרות. חברי האיגוד משלימים ל-100% מהוצאות האיגוד. חברות לא מקבלות מענק במסלול זה.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
עלות מול תועלת:
זה המסלול הפעיל ביותר. תמורת תקציב מזערי השווה לנסיעה או שתיים לכנסים בחו"ל אפשר להיחשף לעושר טכנולוגי נגיש.

איך מגישים בקשה?
> לאחר תיאום עם ראש הזירה - מתארגנת קבוצה של חברות הרוצות לשתף פעולה. חברות אלה מגישות לראש הזירה בקשה מסודרת לתמיכה.
המשך תהליך ההתארגנות דומה למאגדים.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il

 

ביו-טכנולוגיה – מסלול צת"מ

מסלול צת"מ (ציוד תומך מחקר ופיתוח בתחום מדעי החיים) מקנה תמיכה כספית לגופים המתמקדים במתן שירותים לחברות אחרות לצורך תהליכי מחקר ופיתוח בתחום מדעי החיים.

מטרת המסלול:
הרחבת התשתית המשמשת למחקר ולפיתוח תעשייתי בתחומי מדעי החיים במדינת ישראל ומתן גישה לגופים ישראליים לשירותי מו"פ שלא היו קיימים בארץ עד כה. המענק ניתן לצורך רכישת ציוד מעבדה מתקדם. תכליתו הינה לחזק ולהרחיב את יכולת הביצוע של פעילויות מחקר ופיתוח בתחום מדעי החיים, הדרושות להוכחת היתכנות מבוקרת של ממצאים מדעיים וטכנולוגיים ולקבלת אישורים רגולטוריים לביצוע ניסויים קליניים.

למי מיועד המסלול?
​לגופים שפעילותם העסקית מבוססת על מתן שירותים לתהליכי מחקר ופיתוח בתחום מדעי החיים, בייחוד בתחומי מחקר תאי הגזע ומחקר ביו-רפואה.
לגופים המעוניינים בסיוע כספי להרחבת סל השירותים הקיים שלהם על ידי רכישת ציוד מעבדות לחקר מדעי החיים.

מה מקבלים?
מענק של כ-50% מהתקציב המאושר לרכישת ציוד מעבדה למטרות שירות, מחקר ופיתוח.
מקבלי המענק פטורים מתשלום תמלוגים לרשות החדשנות.

תנאי המסלול:
הבקשה תכלול פריטי ציוד מחקר או ציוד למעבדות שעלותם היא לפחות 150 אלף דולר.
מקבלי המענק צריכים להעביר דיווח שנתי למנהלת המסלול על כלל השירותים שניתנו באמצעות הציוד שנרכש על ידי כספי המענק.
השתתפות כספית בהכשרת כוח אדם לציוד חדש בלבד, כאשר תקופת ההכשרה לא תעלה על שלושה חודשים ותוגבל לתקופה של עד תחילת מתן השירות.
מקבלי המענק יתחייבו להעניק שירות ללא משוא פנים לכל גוף ישראלי העוסק במחקר ופיתוח בתחום מדעי החיים, לתקופה שלא תפחת משלוש שנים ושתחל חמישה חודשים מקבלת האישור.
התעריפים למתן השירות יהיו נתונים לפיקוח ועדה מטעם מִנהלת המסלול.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
מענק כספי: ​הארגונים הזוכים לתמיכת המסלול נהנים ממענק כספי המאפשר להם להרחיב משמעותית את סוג ורמת השירות שביכולתם להציע.

איך מגישים בקשה?
יש לקרוא בעיון ברשימת התנאים המגבילים המלאה לפני הגשת הבקשה, המפורטת באתר רשות החדשנות.
יש למלא את הטפסים הרלוונטיים לקבלת מענק במסלול צת"מ ולשלוח בדוא"ל ובדואר.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: ביו-טכנולוגיה – מסלול צת"מ

 

ביו-טכנולוגיה – בנק מידג"ם (בנק רקמות)

מידג"ם הוא אוסף מאורגן של חומר ביולוגי אנושי שנאגר למטרות מחקר רפואי או מחקר ביולוגי, המופעל בפיקוח משרד הבריאות. 

מטרת המסלול:
בנק הרקמות מקנה לחוקרים ולמפתחים גישה למידע איכותי וזמין יותר ומאפשר להם להגיע מהר יותר לתגליות רפואיות חדשות. ההכרה בחשיבותו של מאגר כזה לחידושים בתחום הרפואה הובילה את רשות החדשנות, ביחד עם הות"ת, משרד המדע ומשרד האוצר, להקציב 35 מיליון שקלים למסלול הקמה ותפעול בנק הרקמות מידג"ם .

למי מיועד המסלול?
לאנשי מחקר ופיתוח בתעשייה
לחוקרים באקדמיה ובבתי חולים הזקוקים לרקמות לצורך המחקרים שלהם

מה מקבלים?
זמינות של החומר הביולוגי, המשמש את הבנק למטרות מחקר אקדמי, מחקר קליני ופיתוח תעשייתי בעלות מסובסדת ונוחה.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
תיעוד רפואי:
פנייה למידג"ם היא הדרך היחידה להגיע לרקמות הנחוצות לצרכי מחקר ופיתוח עם תיעוד רפואי מתאים.

איך מגישים בקשה?
יש לפנות בדוא"ל למנהלת הזירה

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: ביו-טכנולוגיה – בנק רקמות

 

מכוני מחקר תעשייתיים

המסלול מסייע ותומך במכוני מחקר המבצעים מחקרים יישומיים המיועדים לקידום התעשייה בישראל. הסיוע מתבצע בשני מסלולים שאליהם ניתן לפנות במקביל: מסלול תמיכה כספית בתהליכי מחקר ופיתוח בשיתוף חברה תעשייתית ומסלול לסיוע לרכישת ציוד מעבדה וציוד מדעי.

מטרת המסלול:
סיוע ותמיכה במכוני מחקר המבצעים מחקרים יישומיים המיועדים לקידום התעשייה בישראל.

למי מיועד המסלול?
למכוני מחקר הפועלים כישות משפטית עצמאית ועוסקים במחקר ופיתוח יישומי ומתן שירותי ייעוץ ובדיקה לתאגידים תעשייתיים ישראלים. רשימת התנאים והקריטריונים המלאה מפורטת באתר רשות החדשנות.
לחברות מסחריות המעוניינות לשתף פעולה עם מכוני המחקר.

מה מקבלים?
מענק כספי שישמש למימון מסלול המו"פ ו/או מסלול לרכישת ציוד. ההטבה תינתן לתקופה של שנה, עם אפשרות להגיש בקשה לתמיכה עבור שנה נוספת.
הוועדה למכוני מחקר יכולה לאשר בקשה למענק לשנה שלישית למסלול הרלוונטי שהוכרזו כתחומים מועדפים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> השתתפות בסיכונים בלבד:
המסלול מציע למכון המחקר, ודרכו לתעשייה, השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליכי מחקר ופיתוח, אך לא ברווחים עתידיים מתוצאות המחקר.
> בלי תמלוגים: מכון המחקר המוטב יהיה פטור מתשלום החזר תמלוגים.

איך מגישים בקשה?
יש למלא את הטפסים המקוונים להגשת הבקשה (הנמצאים באתר), בהתאם לגודל החברה ולתנאים המפורטים שם.
בנוסף להגשת הבקשה המקוונת, יש לשלוח בדואר את טופס ההצהרה וההרשאה כשהוא מודפס וחתום.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מכוני מחקר תעשייתיים 

 

 

מסלול קמי"ן - קידום מחקר יישומי באקדמיה

הפעילות במסלול קמי"ן משמשת גשר נוסף בין מחקר הבסיס לזה היישומי, והיא ממוקדת בשלב ההמרה והמימוש של הישגי המחקר הבסיסי לטכנולוגיות בעלות עניין מסחרי.

מטרת המסלול:
לעודד ביצוע מחקר יישומי באקדמיה והבאתו לשלב התעניינות של גורמים עסקיים עד לחתימת הסכם מסחור עם מוסד המחקר.

למי מיועד המסלול?
לקבוצות מחקר מכל מוסדות המחקר בישראל - אוניברסיטאות, מכללות, מכוני מחקר ומרכזים רפואיים המעוניינים לבצע מחקר יישומי כהמשך למחקר בסיס קודם שבוצע באמצעות אותה קבוצת מחקר. על המחקר להוכיח חדשנות וראשוניות בהיבט של היישום התעשייתי, ותוצאותיו צריכות להיות ישימות בתעשייה בארץ ולהקנות ערך מוסף גבוה לכלל המשק.

מה מקבלים?
תמיכה של 85%-90% מהתקציב המאושר, עד סכום מירבי של 400 אלף שקלים לשנה.
התמיכה ניתנת לתקופה של שנה-שנתיים, עם אפשרות הארכה במקרי קיצון ובשיעור מענק מופחת של 66% מהתקציב המאושר.
מקבלי ההטבה הכספית פטורים מתשלום החזר תמלוגים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> תמיכה כספית ומקצועית:
סיפוק תמיכה כספית ומקצועית לתהליכי המחקר והגברת סיכוי הצלחתו של מחקר יישומי.
> פיתוח מוצר בעקבות הישגי המחקר: הגברת הסיכוי להבאת המחקר לשלב ההיתכנות המסחרי, ובסופו של דבר לשיתוף פעולה בין מוסד המחקר וחברה תעשייתית לצורך מסחור הישגי המחקר ופיתוח מוצר.
> הזכויות על הידע המחקרי: הזכויות על הידע הנצבר במחקר במלואן שייכות בלעדית למוסד המחקר מגיש הבקשה.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות מוסד המחקר.
יש להגיש את הבקשה על ידי הגוף המייצג את מוסד המחקר ובחתימת מורשי החתימה מטעמו.
טפסי הבקשה נמצאים באתר הרשות ועליהם להיות מוגשים כמקשה אחת, הכוללת את כל הפרויקטים להגשה בסבב אחד ואת כל המסמכים הנלווים הדרושים.
למסלול שני מועדי הגשה שנתיים קבועים: 22 בספטמבר, 22 במרץ.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית

דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מגנ"ט – מסלול קמי"ן

 

 

מימד – מינוף מו"פ דואלי צבאי, בטחוני ומסחרי

מסלול זה, המופעל החל מינואר 2012, הוא מיזם משותף של רשות החדשנות, משרד האוצר ומפא"ת )המינהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית אלקטרונית( במשרד הביטחון. מסלול זה תומך בפיתוח פתרונות יצירתיים לצרכים צבאיים ושווקים מסחריים.

מטרת המסלול:
לקדם מחקר ופיתוח צבאי/ ביטחוני ומסחרי בעל יישומים דואליים, המהווים מצד אחד תרומה לביטחון המדינה ומצד שני בסיס לפוטנציאל כלכלי.

למי מיועד המסלול?
> לחברות ישראליות קטנות ובינוניות )עד 50 מיליון דולר מכירות בשנה(
מוסדות מחקר אוניברסיטאיים ומכוני מחקר

מה מקבלים?
מענק בשיעור של 50%-90% בהתאם לסוג ולאופי הפעילות.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
מינוף יכולות
: מו"פ במסלול זה מהווה הזדמנות למנף יכולות מהשוק הצבאי לאזרחי ולהיפך.

איך מגישים בקשה?
יש להגיש את הטפסים הייעודיים למסלול מימד.
למסלול שני מועדי הגשה שנתיים קבועים: 20 באוקטובר, 20 באפריל

לפרטים וליצירת קשר:
זירת תשתית טכנולוגית
דוא"ל: TI@innovationisrael.org.il

 

 

יוזמות ומסלולים נוספים

הצטרפות ישראל לחברות בארגון CERN

CERN הוא מתקן מאיץ החלקיקים הגדול בעולם. בשנת 2012 ישראל הפכה לחברה מלאה במתקן זה והיא משלמת לארגון דמי השתתפות שנתית בסכום של 15 מיליון פרנק שוויצרי. 17% ממימון זה מגיע ממקורות רשות החדשנות. חברות מלאה זו מאפשרת לחברות ישראליות להשתתף במכרזי ההצטיידות של הפרויקט.

 

NIBN – המכון הלאומי לביו-טכנולוגיה בנגב

הקמת המכון הלאומי לביו-טכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב היא נדבך נוסף בקידום תהליכי מחקר ביו-טכנולוגיה בישראל. מכון זה מעמיק את התשתית הטכנולוגית והמחקרית באזור הנגב במטרה לייצר ולבנות בסיס טכנולוגי רחב לשימוש התעשייה בישראל בטווח הרחוק.

בשנת 2009 נחתם הסכם ההתאגדות הרשמי בין השותפים להקמת המכון – אוניברסיטת בן גוריון וממשלת ישראל ובמימון משותף. מדעני המכון עוסקים בנושאי מחקר מגוונים בתחום הביו-טכנולוגיה.

 

 

תכניות דו-לאומיות לתמיכה מקבילה

התכניות הדו-לאומיות לתמיכה מקבילה הן נגזרות של הסכמי G2G בינלאומיים והסכמי ביצוע בין סוכנויות ממשלתיות ואזוריות המהוות פלטפורמות לקידום חדשנות טכנולוגית בין גופי תעשייה ומחקר. 

רשות החדשנות מפעילה יחד עם גופי מימון למו"פ וחדשנות, במדינות, פרובינציות וערים מובילות ומרכזיות באסיה, צפון ודרום אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

מטרת התכנית:
קידום שיתופי פעולה בינלאומיים במחקר ובפיתוח מבוססי חדשנות, במטרה להגביר את כושר התחרות והיתרון היחסי של החברות הישראליות בשוק העולמי. מלבד קבלת מענק כספי המאפשר לפזר את הסיכון הקיים במימון הפרויקט, התכנית מציעה גם סיוע בחיפוש שותפים טכנולוגיים ועסקיים ותמיכה ממשלתית בפרויקט.

 

למי מיועדת התכנית?
לחברות תעשייתיות טכנולוגיות בכל ענפי התעשייה אשר מעוניינות לפתח או לשדרג פיתוח של מוצרים או של תהליכי ייצור חדשניים עם שותף בינלאומי.
לחברות טכנולוגיה, לחברות סטארט-אפ ולמאגדים המעוניינים ליצור קשרים אסטרטגיים ושיתופי פעולה עם חברות וגופים בחו"ל כדי להרחיב את פעילותן, לבצע פרויקטי בטא-סייט (Beta site) והוכחת היתכנות (פיילוט), לקבל גישה לתשתיות מו"פ חדשניות בחו"ל (מעבדות, סימולטורים וכד'), לאתר מקורות מימון נוספים, לפרוץ לשווקים חדשים וליהנות מגישה לידע ולטכנולוגיה הקיימים בחו"ל.

מה מקבלים?
סיוע במציאת שותף זר ובהסדרת השת"פ.
סיוע כספי בשיעור של עד 50% מהתקציב המאושר לפרויקט למטרות מחקר ופיתוח, או לפי מסלול המימון עליו נשען הפרויקט המשותף.
בהתאם לאופיו של הסכם השת"פ בין המדינות, האישור לביצוע שיתוף הפעולה יכול להינתן גם ללא הטבה כספית (מימון עצמי של החברה המגישה).

תנאי התכניות:
התמיכה בחברות נעשית בכפוף לתנאי חוק המו"פ החלים על תכנית התמיכה הרלוונטית ובהתאם להסכמים הבינלאומיים השונים. הקריטריונים להגשת בקשות לתכניות הדו-לאומיות מפורטים בקולות הקוראים הפרטניים, וברוב המקרים כוללים את הבאים:
על המוצר או התהליך המפותחים במסגרת שיתוף הפעולה להיות חדשני, רלוונטי למסחור בשוקי היעד ובעל ערך מוסף עבור כלכלת ישראל והשותף לפרויקט.
החברות השותפות חייבות להיות בעלות יכולת ליישם את הפרויקט ואת תהליכי המחקר והפיתוח הנחוצים להשלמתו, כמו גם היכולת לממן את חלקן היחסי בתהליך הנחוץ למימוש הפרויקט.
מוסדות מחקר וגופים אקדמיים רשאים לקחת חלק בשיתוף הפעולה כקבלני משנה.
על החברות השותפות להראות כי שיתוף הפעולה ביניהן נחוץ לפיתוח טכנולוגיה בעלת ערך מוסף, הנובע מהעברת ידע בין החברות, חלוקת משאבים, תשתיות או קשרים מסחריים, יישום חדשני של טכנולוגיות קיימות בשווקים חדשים ועוד.
החברות השותפות יחתמו ביניהן על הסכם להסדרת הזכויות על קניינן הרוחני והבעלות על כל קניין רוחני חדש אשר יופק במהלך הפרויקט ומסחורו בהתאם לחוק המו"פ
יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר, המפרטת את חובות וזכויות החברה.

איך מגישים בקשה?
> יש להגיש את הבקשה לתמיכה בהתאם לדרישות המוצגות בקולות הקוראים המפורסמים באתר.
על בקשת המימון להיות מוגשת בשתי המדינות, בהתאם למסמכים הנדרשים על ידי כל אחד מגופי המימון.
חלטה על אישור בקשת מימון לביצוע הפרויקט מותנית בקבלת אישור גוף המימון הזר במסגרת ועדה משותפת לגופי המימון או באמצעות מנגנון תיאום אחר בין הצדדים.
לאחר שלב האישורים – הפרויקט יטופל על ידי מנגנוני קרן המו"פ או מסלולי המימון האחרים שעליהם הוא נסמך.
לשאלות ולפניות בנושא שיתופי פעולה עם מדינות פרטניות שעימן קיים הסכם דו-לאומי, או הסכמים אחרים לשיתופי פעולה בינלאומיים, ניתן לפנות לאתר הרשות לאיתור איש הקשר המתאים האחראי על האזור הגיאוגרפי המבוקש.

לפרטים וליצירת קשר:
המערך הבינלאומי

דוא"ל: IC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: תכניות דו-לאומיות לתמיכה מקבילה

 

 

מסלול התאמת מוצרים לשווקים המתפתחים בהודו, סין, מדינות אמריקה הלטינית ואפריקה

מסלול "התאמת מוצרים" הינו מסלול מיוחד שפותח תחת התכניות הדו-לאומיות, תוך הבנת חשיבות הפעילות מול השווקים המתעוררים והצורך להקל על חברות בפעילותן מול שווקים אלו. 

מטרת המסלול:
מסלול זה מאפשר לחברות להתאים את מוצריהן לשוק היעד בהיבטים של שינוי תהליכי ייצור, רגולציה, שפה, אקלים ועוד.

למי מיועד המסלול?
לחברות טכנולוגיות בכל ענפי התעשייה, הנדרשות לבצע שינויים טכנולוגיים והנדסיים במוצר שפיתחו לטובת התאמתו לשווקים המתפתחים בהודו, סין, אמריקה הלטינית או אפריקה.

מה מקבלים?
מסלול זה מציע תמיכה ומימון של עד 50% לחברות הנדרשות לבצע שינויים במוצרים שלהן ולערוך בהם התאמות טכנולוגיות והנדסיות בהתאם לתקנים ולצרכים של שוק היעד המתפתח.

> ההוצאות המוכרות במסגרת מסלול זה כוללות: שדרוג/שינוי תהליכי יצור, התאמה לרגולוציה, הקמת אתר פיילוט (beta site) ו-utility patent ועוד.

 

תנאי המסלול:
למסלול ניתן לגשת עם שותף זר או בלי שותף, אך חשוב לזכור כי שותף יכול לסייע בהבנת צרכי השוק ולהגדיל את סיכויי המסחור בשוק היעד.

איך מגישים בקשה?
כדי להגיש בקשה יש לפנות למחלקה הגיאוגרפית המתאימה.

לפרטים נוספים ויצירת קשר:
המערך הבינלאומי

דוא"ל: IC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול התאמת מוצרים 

 

הסכמים רב-לאומיים: מסגרות בינלאומיות באירופה לשת"פ במו"פ וחדשנות

תכנית המסגרת למחקר וחדשנות של האיחוד האירופי

תכניות המסגרת למחקר וחדשנות של האיחוד האירופי מהוות את הפלטפורמה הגדולה בעולם לשיתוף פעולה בינלאומי במו"פ בין גופים מעולם המסחר והתעשייה לבין קבוצות מחקר באקדמיה. תכניות אלה מתחדשות בכל כמה שנים. התכנית הנוכחית "הורייזן 2020" פועלת בשנים 2014-2020 ותקציבה הכולל עומד על כ-77 מיליארד אירו. ישראל עתידה להשקיע בקופת התכנית כמיליארד אירו לאורך שבע שנות קיומה. התכנית מעניקה מימון ישיר ליצירת מאגד )קונסורציום( בין כמה שותפים לפעילות מו"פ וחדשנות של התעשייה, האקדמיה, מכוני מחקר, ארגונים ציבוריים ופרטיים ועוד. כמו כן, מפעילה התכנית שתי תת-תכניות תמיכה המיועדות למגיש בודד: ERC - לחוקרים מצטיינים למחקר פורץ דרך, ו- SME Instrument - לחברות קטנות ובינוניות.

ISERD, המִנהלת הישראלית לתכנית המסגרת למחקר וחדשנות של האיחוד האירופי, היא הגוף הממלכתי המופקד על שילוב מדינת ישראל במרחב המחקר האירופי (ERA) European Research Area. במסגרת תפקידה, ISERD מקדמת יצירת שיתופי פעולה של גופים ישראלים בתכניות המחקר והחדשנות של האיחוד האירופי.

מטרת התכנית:
מתן הזדמנות לגופים ישראליים להשתלב אסטרטגית במסגרות המו"פ, החדשנות והשיווק של אירופה. התכנית מרחיבה את תחומי הפעילות של הגופים המשתתפים בה ותורמת למיצובם בחוד החנית של הטכנולוגיה העולמית.

למי מיועדת התכנית?
>
כל גוף או ישות משפטית שיפיקו תועלת משיתוף פעולה בתהליכי מחקר ופיתוח בינלאומיים. לתכנית פונים גורמים שונים - חברות, חברות הזנק, תאגידים, מוסדות מחקר ואקדמיה, משרדי ממשלה, בתי חולים, רשויות עירוניות, מלכ"רים ועוד.

מה מקבלים?
>
 מענק כספי לביצוע הפרויקט ללא ויתור על קניין רוחני
> אפשרות לממש פרויקטים עתירי חזון וממון
> ליווי מנהלתי בכל תהליך ההגשה
> אין תשלום תמלוגים בגין כספי המענק
> גישה להלוואות מסובסדות מהבנק האירופי להשקעות (European Investment Bank (EIB
> גישה לכל הידע הנוצר בפרויקט
> מעורבות בקביעת סטנדרטים בינלאומיים
> הידברות עם מתווי מדיניות מו"פ אירופים
> חשיפה ושותפות לטכנולוגיות חדישות
> יצירה והעמקה של שיתופי פעולה הנובעים מגיבוש קבוצות המחקר
> יצירת רשת עסקית המגדילה את הנגישות לשווקים באירופה
> פתיחת שווקים חדשים
> העמקת ההיכרות ומודיעין עסקי על לקוחות, ספקים ומתחרים
> מסלול תמיכה ייעודי לחברות קטנות ובינוניות

איך מגישים בקשה?
>
הגשת הבקשה להשתתפות בתכנית זו מתבצעת בהתאם לדרישות המוצגות בקולות קוראים המתפרסמים באתר ISERD. לאחר פרסום הקול קורא יש להגיש הצעה. ברוב המכריע של המקרים הגשת הצעה למימון מחקר דורשת בניית קונסורציום.
> ניתן להגיש הצעות לאחר פתיחת הקול קורא ועד לתאריך הסגירה שלו. ההגשה נעשית באופן מקוון באמצעות מערכת הגשת ההצעות של האיחוד האירופי.
> לאחר ההגשה, ההצעות עוברות תהליך שיפוט על ידי ועדת מומחים בינלאומית בתחום המדובר, שנציבות האיחוד האירופי ממנה.
> בתום תהליך ההערכה נחתם הסכם-מענק בין כל חברי הקונסורציום לבין הנציבות.

לפרטים וליצירת קשר:
באתר: www.iserd.org.il

 

תכניות במימון משותף של הורייזן 2020 ורשות החדשנות:

תכנית ECSEL: תכנית Electronics Components and Systems for European Leadership (ECSEL) למימון חלקי במו"פ עבור יישומי בריאות, אנרגיה, תחבורה, סביבה, ייצור, סייבר וחברה, ומערכות בתחומי רכיבי אלקטרוניקה, ננו-אלקטרוניקה, מערכות משובצות מחשב, התקנים חכמים ועוד. התכנית מאגדת מימון משותף מהתעשייה, מהאיחוד האירופי (במסגרת תכנית הורייזן 2020), מקרנות לאומיות ומימון משלים של מגישי הבקשות. המימון הציבורי ניתן לפרויקטים שהגישו הצעה למחקר כמאגד (משלוש מדינות לפחות) וזכו בקול קורא המפורסם מדי שנה לפרויקט מחקר וחדשנות או להקמת פיילוט לייצור. המאגדים בתכנית זו גדולים יחסית (שישה שותפים ומעלה) וההגשה מורכבת יחסית מכיוון שיש להגיש את שני התקציבים (של האיחוד האירופי ושל הקרן הלאומית) במסגרת ההצעה לאיחוד האירופי.

תכנית יוריקה EUREKA)): אחת מתכניות השת"פ במו"פ תעשייתי הגדולות ביותר באירופה. שותפות בה 40 מדינות, ובכללן ישראל והאיחוד האירופי עצמו. התכנית מקדמת מיזמי מו"פ וחדשנות משותפים בתמיכת התכניות הלאומיות לצורך תמיכה במו"פ במדינות המשתתפות. כפועל יוצא, התכנית מאפשרת גישה לכל מסלולי המימון הממשלתיים באירופה התומכים במו"פ תעשייתי, ומהווה פלטפורמה לחשיפה עסקית בשוק האירופי. רשות החדשנות פועלת להרחבת ההשתתפות הישראלית במסגרות השונות של התכנית.

התכנית מיועדת לכל ישות שזכאית למימון מרשות החדשנות. מטרת התכנית היא לבנות סינרגיות בינלאומיות המבוססות בתוך השוק עצמו, לעודד שיתופי פעולה בינלאומיים, לאפשר ייצור בישראל או במדינה השנייה ולאפשר ליזמים לחדור לשווקים ייעודיים.

תכנית יורוסטארס (Eurostars): תכנית מימון לפרויקטים דו-לאומיים ורב-לאומיים המופעלת על ידי ארגון יוריקה. המדינות המשתתפות בתכנית מקצות מדי שנה סכום כסף מסוים למימון בקשות במסגרת תכנית זו. התכנית מתמקדת בחברות קטנות ובינוניות: המגיש הראשי של הבקשה חייב להיות חברה מסוג זה, ויש להקצות לפחות 50% מתקציב הבקשה לאותה חברה. ליורוסטארס שני מועדי הגשה בשנה, בדרך כלל בפברואר-מרץ ובספטמבר. בדיקת ההגשות מתבצעת על ידי חבר שופטים בבריסל; ההצעות הנבחרות מובאות לרשויות המימון הלאומיות במדינות הרלוונטיות.

לפרטים וליצירת קשר: www.iserd.org.il

 

 

קרנות דו-לאומיות

הקרנות הדו-לאומיות הן ישויות משפטיות נפרדות אשר מופעלות על ידי רשות החדשנות ומקבילותיה במדינות הזרות בעקבות הסכמים שנחתמו בין ממשלת ישראל לבין ממשלות המדינות השותפות בכל קרן. המדינות מעבירות לקרנות הדו-לאומיות סכום כסף שנועד למימון פרויקטי מו"פ משותפים בין חברות ישראליות לבין חברות זרות.

כיום קיימות ארבע קרנות דו-לאומיות:

BIRD – ישראל-ארצות הברית
CIIRDF – ישראל-קנדה
SIIRD – ישראל-סינגפור
KORIL – ישראל-קוריאה

מטרת המסלול:
להגדיל את כושר התחרות והיתרון היחסי של חברות ישראליות בשוק העולמי, על ידי עידוד שיתופי פעולה ביניהן לבין חברות זרות, קידום ופיתוח של טכנולוגיות משלימות וחדשות, והקטנת החשיפה הפיננסית והטכנולוגית.​​

למי מיועד המסלול?
לחברות תעשייתיות טכנולוגיות בכל ענפי התעשייה, המעוניינות לפתח או לשדרג פיתוח של מוצרים אזרחיים או של תהליכי ייצור חדשניים עם שותף בינלאומי.
לחברות טכנולוגיה וחברות סטארט-אפ ישראליות המעוניינות ליצור קשרים אסטרטגיים ושיתופי פעולה עם חברות מתאימות בחו"ל כדי להרחיב את פעילותן, לאתר מקורות מימון נוספים למחקר ופיתוח, לפרוץ לשווקים חדשים וליהנות מגישה לידע ולטכנולוגיה הקיימים רק בחו"ל.

מה מקבלים?
סיוע במציאת שותף ובהסדרת שיתוף הפעולה.
סיוע כספי בשיעור של עד 50% מהתקציב המאושר לפרויקט למטרות מחקר ופיתוח.

תנאי המסלול:
התמיכה בחברות נעשית בכפוף לנוהלי הקרנות השונות, ובכללם:
על המוצר או התהליך המפותחים במסגרת שיתוף הפעולה אזרחי להיות חדשני, מוכן למסחור ובעל ערך מוסף עבור כלכלת ישראל וכלכלת המדינה הזרה.
החברות השותפות חייבות להיות בעלות יכולת ליישם את הפרויקט ואת תהליכי המחקר והפיתוח הנחוצים להשלמתו, כמו גם היכולת לממן את חלקן היחסי בתהליך הנחוץ למימוש הפרויקט.
מוסדות מחקר וגופים אקדמיים רשאים לקחת חלק בשיתוף הפעולה אך ורק כקבלני משנה ולא כשותפים מלאים (למעט בקרן SIIRD שבה הצד הסינגפורי יכול להיות גוף מחקרי).
על החברות השותפות להראות כי שיתוף הפעולה ביניהן נחוץ לפיתוח טכנולוגיה בעלת ערך מוסף, הנובע מהעברת ידע בין החברות, חלוקת משאבים, תשתיות או קשרים מסחריים, יישום חדשני של טכנולוגיות קיימות בשווקים חדשים ועוד.
החברות השותפות יחתמו ביניהן על הסכם מסחרי להסדרת הבעלות על כל קניין רוחני אשר יופק במהלך הפרויקט ומסחורו.
יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה, הנמצאת באתרי הקרנות, המפרטת את חובות וזכויות החברה.

לפרטים אודות הגשת בקשה, מציאת שותף ויצירת קשר:
BIRD - www.birdf.com
CIIRDF - www.ciirdf.ca
SIIRD - www.siird.com
KORIL - www.koril.org

 

מרכזי מו"פ פיננסיים בישראל המנוהלים על ידי תאגידי ענק זרים

רשות החדשנות מפעילה מסלול למרכזי מו"פ פיננסי שנועד להרחיב את הבסיס הטכנולוגי של התעשייה בישראל ולייצר מנוע צמיחה חדש למשק הישראלי, בענפי הפיננסים ההולכים ותופסים מקום משמעותי בכלכלה הגלובלית. 

מטרת המסלול:
לעודד תאגידים פיננסיים בינלאומיים להקים בישראל מרכזי מחקר ופיתוח טכנולוגיים, המשמשים את התעשייה הפיננסית העולמית ותורמים להרחבת הידע והיכולות של ישראל בענפים אלה. הודות למסלול זה רכש המשק הישראלי כלים לניצול היתרון היחסי הטמון במו"פ ובהון אנושי.​​

למי מיועד המסלול?
לחברות רב-לאומיות זרות בעלות הכנסה שנתית של לפחות 10 מיליארד דולר אמריקאי הפועלות בענפי הפיננסים.

מה מקבלים?
אישור הפרויקטים הוא רב-שנתי - לתקופה של חמש שנים.
שיעורי התמיכה הממשלתית במסלול עומדים על 40% לפרויקטים שיבוצעו בשנה הראשונה והשנייה מיום תחילת פעילותו של המרכז, 30% בשנה השלישית והרביעית ו-25% בשנה החמישית.
בהתאם למדיניות התמיכה בפריפריה, פרויקטים שיבוצעו באזורים אלה יזכו לשיעורי תמיכה של 50% בשנה הראשונה והשנייה, 40% בשנה השלישית והרביעית ו-35% בשנה החמישית.

תנאי המסלול:
במסגרת המסלול החברות מתחייבות להעסיק בישראל לפחות 25 עובדי מו"פ, בתום השנה הראשונה של תקופת הפעילות המאושרת.
בתום השנה השנייה הן מתחייבות להעסיק לפחות 50 עובדי מו"פ, ומתום השנה השלישית ואילך - לפחות 80 עובדי מו"פ.

איך מגישים בקשה?
יש לפנות בדוא"ל למידע נוסף וליצירת קשר.

לפרטים וליצירת קשר:
המערך הבינלאומי

דוא"ל: IC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מרכזי מו"פ פיננסיים בישראל המנוהלים על ידי תאגידים זרים

 

 

שת"פ במחקר ובפיתוח עם תאגידים רב-לאומיים

מסלול זה מיועד לשיתופי פעולה בינלאומיים בין תאגידים זרים לבין חברות ישראליות.

מטרת המסלול:
לאפשר לחברות ישראליות, קטנות ובינוניות, ליצור קשרים עם תאגידים רב-לאומיים ולהשתלב בפעילות הטכנולוגית והשיווקית שלהם. המסלול מעודד יצירת קשרים ושיתופי פעולה אסטרטגיים בין הצדדים. לרשימת התאגידים הזרים המשתתפים במסלול.​​​​​​

למי מיועד המסלול?
לחברות טכנולוגיות ישראליות, ובמיוחד לחברות הזנק צעירות וחדשניות, העוסקות במחקר ובפיתוח ומעוניינות לסלול את דרכן לשווקים ולערוצי פעילות חדשים בארץ ובחו"ל.

מה מקבלים?
​מענק בשיעור של 20%-50% מתקציב הפיתוח המאושר על ידי ועדת המחקר של רשות החדשנות.
סיוע ותמיכה מצד תאגיד זר רב-לאומי השותף בצורת ייעוץ, שירותים ומשאבים.
אפשרות לשתף את התאגיד הרב-לאומי בבעלות על הקניין הרוחני שייווצר בפרויקט המשותף באמצעות הסכם בין השותפים בפרויקט.

תנאי המסלול:
> היכולת לממן 50%-80% מתקציב המו"פ המוגש במסגרת המסלול.
החוזה שייחתם בין הצדדים, המסדיר את הזכויות על הקניין הרוחני שייווצר במסגרת השת"פ, יעמוד בחוק המו"פ ובכללי המסלול.
יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה והמחייבת עבור חברות הניגשות למסלול, המפורטת באתר.

איך מגישים בקשה?
יש למלא את טפסי הבקשה המקוונים, הנמצאים באתר, בהתאם לגודל החברה, לתקציב הנדרש ולהנחיות המפורטות בו.
בנוסף להגשת הבקשה המקוונת – יש לחתום על טופס ההצהרה וההרשאה ולשלוח בדואר.

 

לפרטים וליצירת קשר:
המערך הבינלאומי

דוא"ל: IC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: שת"פ במחקר ובפיתוח עם תאגידים רב-לאומיים

 

מסלול לעידוד הקמת מרכזי פרויקטים במדינת ישראל של חברות רב-לאומיות

מסלול המעודד חברות רב-לאומיות הפועלות בתחומי התעשייה המסורתית או התעשייה המסורתית המעורבת להקים מרכזי פרויקטים בשיתוף עם גורם ישראלי, תוך מיקוד הפעילות ביצירת מחקר ופיתוח בפריפריה ובתעשייה המסורתית.

מטרת המסלול:
לעודד חברות רב-לאומיות תעשייתיות מתחומי התעשייה המסורתית או התעשייה המעורבת ולהקים מרכזי פרויקטים במדינת ישראל, תוך מיקוד פעילות המרכז ביצירת מחקר ופיתוח בפריפריה ובתעשייה המסורתית. התמיכה הניתנת במסגרת מסלול זה, כמענק מדינה, מיועדת להקמת מרכזי הפרויקטים ולהפעלתם באופן שוטף, ולא רק עבור הפרויקטים שיבוצעו במסגרתם.

למי מיועד המסלול?
> לחברה רב-לאומית
העומדת בשני התנאים הבאים:
- היקף מכירות כולל של החברה עולה על 2.5 מיליארד דולר בשנה הקלנדרית שקדמה להגשת הבקשה.
- חברה תעשייתית מתחום התעשייה המסורתית או המעורבת.
​> לשותף הישראלי - חברה ישראלית או קבוצת מחקר אקדמית שאינם קשורים באופן ישיר או עקיף לחברה הרב-לאומית.
​> למרכז פרויקטים - חברה ישראלית הנמצאת בבעלות מלאה של החברה הרב-לאומית ומתפקדת כנציגתה בישראל.

מה מקבלים?
מענק מדינה שיהיה בסכום המינימלי מבין שלוש האפשרויות הבאות:
​> 40% מהיקף הוצאות ההפעלה של מרכז הפרויקטים.
​> 50% מהיקף ההשקעות בכלל הפרויקטים המבוצעים עם השותפים הישראלים.
​> היקף השקעות המרכז בפרויקטים בפריפריה ובתעשייה המסורתית, תוך הפעלת מקדם של 115% למסלולים הפועלים באזור פיתוח א' ומקדם של 85% למסלולים הפועלות באזור פיתוח ב'.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
​> שיתופי פעולה אסטרטגיים:
לתאגידים ולחברות רב-לאומיות גדולות יש יתרון מובהק במסחור, ייצור ושיווק מוצרים. המסלול מעודד יצירת קשרים ושיתופי פעולה אסטרטגיים בין החברות הרב-לאומיות לבין חברות טכנולוגיות החדשניות הישראליות, המעוניינות להגיע לשווקים ולערוצי פעילות חדשים בארץ ובחו"ל.
​> תרומה לטיפוח הפריפריה: החברות המשתתפות במסלול זה מהוות מנוע צמיחה כלכלי ותורמות לטיפוח חדשנות לצמצום הפערים בין אזורי פיתוח למרכז.

איך מגישים בקשה?
חברה המעוניינת בהכרה כמרכז פרויקטים תגיש את בקשתה למנהל המסלול. על הבקשה לכלול פירוט בנוגע לתנאים הבאים:
​> החברה התאגדה בישראל.
​> החברה מצויה בבעלות מלאה של חברה רב-לאומית.
​> החברה מתפקדת כנציגת החברה הרב-לאומית בישראל.
​> קבלת הצהרה מהחברה הרב-לאומית בנוגע לכוונתה להפעיל את מרכז הפרויקטים בישראל לתקופה של לפחות חמש שנים.
​> הצהרת החברה על יכולתה להפעיל פרויקטים עם חברות ישראליות או עם האקדמיה תוך מתן ליווי טכנולוגי וייצוג הפרויקט בפני החברה הרב-לאומית.
​> תכנית רב-שנתית המתייחסת לפרויקטים הצפויים לפעול במסגרת מרכז הפרויקטים.
​> התחייבות החברה לפעול בהתאם להוראות רשות החדשנות.
​> פרטים על מנהלי החברה.

לפרטים וליצירת קשר:
המערך הבינלאומי

דוא"ל: IC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מרכזי פרויקטים של חברות רב-לאומיות

 

 

עידוד החדשנות בתעשייה המסורתית

 

תעשיות הטכנולוגיה המסורתית מתקשות להתמודד עם התחרות הגלובלית הגוברת והולכת. כדי למנוע קיפאון ונסיגה בתחומי התעשייה המסורתית, רשות החדשנות מספקת תמריצים שהותאמו במיוחד לצורכי תעשייה זו במטרה לעודד חדשנות במגזר זה.

מטרת המסלול:
לעודד מפעלי תעשייה מסורתית לקדם ולהטמיע תהליכי חדשנות טכנולוגית, כדוגמת פיתוח מוצרים חדשנים, שיפור מוצרים קיימים, שיפור תהליכי ייצור ועוד. בנוסף, מסלול זה מסייע למפעלים אלה בפיתוח אסטרטגיות חדשות המבוססות על בידול טכנולוגי במטרה ליצור יתרונות תחרותיים בשוק המקומי והעולמי.

למי מיועד המסלול?
לתעשיות ישראליות שפעילותן העיקרית היא בענפי תעשיות הטכנולוגיה המסורתית או בענפי תעשיות הטכנולוגיה המעורבת המסורתית, כהגדרתם לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ענפים אלה כוללים בין היתר את התחומים הבאים: פלסטיק, גומי, מתכת, זכוכית, קרמיקה, חומרי בניין, טקסטיל, עץ, עור, נייר, צורפות ומזון.

חברות המעוניינות לבחון אם תחום עיסוקן מאפשר השתתפות במסלול יכולות לפנות לרשות החדשנות בבקשה לביצוע בדיקה מקדמית לשיוכן לתחומי התעשייה המסורתית.

מה מקבלים?
חברות במסלול זה יוכלו להגיש בקשות לתמיכה בתכניות מו"פ במהלך כל השנה.
הכרה בהוצאות הייחודיות הבאות (בנוסף להוצאות הניתנות להכרה לכלל החברות):

 • הוצאה לפיתוח תבניות שישולבו בהמשך בקו הייצור של החברה בהיקף תקציבי שאינו עולה על 500,000 שקלים.
 • הוצאה לרכישת ידע המהווה חלק אינטגרלי של תכנית המו"פ בהיקף תקציבי שאינו עולה על 250,000 שקלים.
 • הוצאות שכר של עד שלושה עובדים בשיעור העסקה הקטן מ-10%.
 • הוצאות לקורסים ולהשתלמויות מקצועיות לעובדים מקצועיים בתחומי התוכן של המסלול בהיקף תקציבי שאינו עולה על 25,000 שקלים.
 • הוצאות ישירות לפיתוח מכונות ייצור ייחודיות.
 • הוצאות עבור פעילויות למסחור ולשיווק תוצרי המסלול לחו"ל בהיקף של עד 10% מתקציב התכנית המאושרת.
 • הכרה בעלות שעות שימוש במכונה יקרה, אשר השימוש בה הכרחי לצורך המחקר.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> תנאים מועדפים ומותאמים:
מסלול זה מאפשר לכלל מפעלי התעשייה המסורתית תנאים מועדפים ומתאימים לצרכיהם, לצורך יישום תכניות לפיתוח מוצרים עתידיים וטכנולוגיות חדשניות, המקנים לחברה יתרון תחרותי ומאפשרים לה לחדור לשווקים חדשים.
> הטבות לחברות בראשית דרכן במו"פ שמייצרות בארץ: המסלול מציע תנאים משופרים במיוחד ופטור מתמלוגים לחברות, הנמצאות בראשית דרכן במו"פ ומייצרות את מוצריהן בארץ, כדי להקל עליהן את קבלת ההחלטה האסטרטגית לכניסה לביצוע תכניות מחקר ופיתוח (בכפוף לאישור מועצת הרשות).

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה - יש לקרוא בעיון את רשימת התנאים המלאה הנמצאת באתר.
יש למלא את טפסי הבקשה המקוונים, הייעודיים לחברות מתחום התעשייה המסורתית, הנמצאים, באתר ולצרף את המסמכים הרלוונטיים, בהתאם לגודל החברה ולתקציב המבוקש.
> הליך הגשה מקוצר: חברות תעשייה מסורתית מתחילות במו"פ, המייצרות את מוצריהן בארץ, יכולות להגיש בקשה בהליך מקוצר, בהתאם לתנאים המפורטים באתר רשות החדשנות. הליך מקוצר זה נועד להקל על חברות אלה, המבקשות תמיכה בפעם הראשונה, ולסייע להן בהגשת בקשה לתכנית.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת ייצור מתקדם

דוא"ל: AM@innovationisrael@org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: המסלול לעידוד חדשנות בתעשייה המסורתית

 

 

מכינת מו"פ לחברות תעשייה מסורתית

המכינה היא כלי משלים שמפעילה רשות החדשנות לטובת התעשייה המסורתית, אשר נועד לסייע לחברות מהתחום שמעולם לא התנסו במו"פ ובהובלת תהליכי חדשנות או לחברות אשר פעילויות המו"פ שלהן זקוקות למיקוד ולהכוונה. 

במסגרת המסלול, מקבלות החברות השתתפות במימון הוצאות הייעוץ, הכולל מיפוי ובחינת יכולות טכנולוגיות קיימות, גיבוש מטרות עתידיות, בחינת הפערים הטכנולוגיים והכוונה לשיפור היכולות באמצעות יישום טכנולוגיות ומוצרים מתקדמים יותר. 

תהליך העבודה במכינה כולל שני שלבים:

שלב א' - בחינת היכולות והמוצרים הקיימים בחברה, סיעור מוחות עם צוות החברה, זיהוי כיווני פיתוח אפשריים, איסוף מידע טכנולוגי ושיווקי, התמקדות במוצרים רלוונטיים לאור המידע שנאסף והכנת דוח ביניים כמפת דרכים טכנולוגית.

שלב ב' - בדיקת היתכנות טכנולוגית ועסקית של הכיוונים המומלצים והתמקדות בכיוון הפעולה הנבחר, תוך בחינת המשאבים הנחוצים והפעילויות הדרושות לסגירת הפערים הטכנולוגיים מול התועלת העסקית הצפויה והכנת דוח מסכם.

מטרת המסלול:
יצירת שינוי ארגוני-תרבותי בחברות מענפי התעשייה המסורתית, הכולל הנחלת ערכים ושיטות עבודה לביצוע מתמיד של חדשנות ומו”פ הנגזר מדרישות השווקים. מכינת המו"פ תעצים את כושר התחרות של החברות המשתתפות באמצעות הטמעת תהליכי מו"פ ואימוץ טכנולוגיות חדשות.

למי מיועד המסלול?
לחברות מענפי התעשייה המסורתית המעוניינות לקבל ייעוץ והכוונה כדי לעשות את הצעדים הראשונים שלהן במו"פ או לחברות אשר יכולות המו"פ שלהן זקוקות להכוונה ולשדרוג. היועצים ייבחרו על ידי החברה מתוך מאגר היועצים של המסלול, אך החברות הפונות רשאיות לבחור גם יועץ מטעמן ובלבד שיאושר על ידי ועדת ההיגוי למסלול.

מה מקבלים?
> ההתקשרות תבוצע בין רשות החדשנות לבין החברה, שתתקשר עם היועץ שנבחר על ידה.
רשות החדשנות תממן 75% מעלות הייעוץ, והחברה תממן 25% מעלות זו.
תקרת התעריף לשעת הייעוץ היא 200 שקלים לשעה. החברה תקבל מימון של עד 200 שעות.
למימון סקר שוק, סקר פטנטים או סקר טכנולוגי – רשות החדשנות תממן 75% מהעלות בפועל עד תקרה של 12,000 שקלים בתוספת מע"מ.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> ייעוץ והכוונה:
חברה הפונה למכינת המו"פ תקבל יועץ מקצועי, שיסייע לה לזהות את הפערים הטכנולוגיים ביכולותיה הנוכחיות, לאתר את כיווני הפיתוח האפשריים ולהכינה לקראת ביצוע תכנית מו"פ.

איך מגישים בקשה?
יש להגיש בקשה להשתתפות במסלול ולקבל אישור מראש מוועדת ההיגוי, בהתאם לנהלים המפורסמים באתר רשות החדשנות.

לפרטים וליצירת קשר:
זירת ייצור מתקדם

דוא"ל: AM@innovationisrael@org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מכינת מו"פ לחברות תעשייה מסורתית

 

 

תמיכה במחקר ופיתוח של טכנולוגיה מסייעת עבור בעלי מוגבלויות

מסלול זה מעודד מחקר ופיתוח של פתרונות טכנולוגיים ייחודיים עבור אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. זהו מסלול ייחודי התורם לאיכות חייהם של בעלי הצרכים המיוחדים ומסייע לשילובם בחברה, בקהילה ובשוק העבודה. פיתוחים אלה מועילים לבעלי הצרכים המיוחדים, ובמקביל חוסכים כסף לחברה ולמדינה.

מטרת המסלול:
תמיכה בפיתוח פתרונות טכנולוגיים שנועדו להקל על אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים ולסייע להן להשתלב בחברה ובשוק התעסוקה.

למי מיועד המסלול?
לחברות ולמלכ"רים בישראל המעוניינים לפתח טכנולוגיות המשרתות קבוצות בעלות מוגבלויות פיזיות, שכליות או קוגניטיביות, המהוות 0.25%-5% מהאוכלוסייה. יש לקרוא בעיון את תנאי המסלול המפורטים באתר לפני הגשת הבקשה לתמיכה.

מה מקבלים?
המלכ"רים מקבלים תמיכה בשיעור של 85% מההוצאות המאושרות למחקר ופיתוח ללא החזר תמלוגים.
החברות המסחריות מקבלות תמיכה בשיעור של 65% מהתקציב המאושר.
המענק ניתן לתקופה של עד שנתיים, עד סך של 600,000 שקלים בשנה.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> תמיכה בשיעור גבוה מהרגיל:
פרויקטי מו"פ במסלול זה מקבלים תמיכה בשיעור גבוה מהמקובל לרוב ברשות החדשנות.
> פטור מתמלוגים למלכ"רים: מלכ"רים פטורים מחובת התמלוגים המחויבת ברוב מסלולי הרשות.

איך מגישים בקשה?
יש למלא את הטפסים המקוונים הנמצאים באתר ולהגישם בצירוף המסמכים הדרושים.
נוסף על כך – יש להדפיס ולחתום על טופס ההצהרה וההרשאה ולשלוח בדואר.

לפרטים וליצירת קשר:
הזירה החברתית-ציבורית
דוא"ל: SC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: תמיכה במחקר ופיתוח של טכנולוגיה מסייעת לבעלי מוגבלויות

 

מסלול "אתגר" - GCI- Grand Challenges Israel

מסלול אתגר Grand Challenges Israel פועל כחלק מהצטרפות ישראל ליוזמה בינלאומית בשם Grand Challenges in Global Health. למסלול שותפות גם סוכנות הסיוע של ישראל (מש"ב) והמועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה.

מסלול זה תומך במו"פ מוכוון אתגרי בריאות הומניטריים הקיימים במדינות המתפתחות, שלתוצריו יש פוטנציאל מסחרי גם במדינות מפותחות. השתתפות במסלול זה משלבת תרומה ועשיית הטוב עם הזדמנויות עסקיות חדשות ומענה לאתגרים הגלובליים.

מטרת המסלול:
הדגש במסלול הישראלי (GCI) הוא על תמיכה במיזמים המאופיינים בחדשנות טכנולוגית בתחום הבריאות העולמית. בשל המורכבות העסקית במדינות המתפתחות, רשות החדשנות ומש"ב יסייעו ליזמים המעוניינים באיתור שותפים מתאימים לפיתוח ומסחור המיזם במדינות היעד.

למי מיועד המסלול?
המסלול מתאים לחברות וליזמים העוסקים בתחומי הבריאות, הביטחון והמזון וליזמים שפונים לשווקים במדינות מתפתחות.

מה מקבלים?
תמיכה של 90% מהתקציב המאושר עד לתקרה של 500,000 שקלים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> תנאים אטרקטיביים:
מימון של עד 90% מהתקציב נותן דחיפה ראשונית למיזם. בנוסף, פטור מתמלוגים על הכנסות המתקבלות ממדינות היעד.
> חשיפה לשווקים חדשים ולשותפים פוטנציאליים: המסלול יוצר גשרים ושיתופי פעולה בין היזמים לשותפים פוטנציאליים בשווקי היעד, בין השאר בזכות השותפים הגלובליים של יוזמת Grand Challenges: סוכנויות הסיוע של ארצות הברית ובריטניה, קרנות פילנתרופיות, מכוני מחקר ועוד.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה – יש לקרוא בעיון את תנאי המסלול המפורטים באתר רשות החדשנות ובאתר המסלול.
לשאלות נוספות ולהצטרפות למסלול יש להגיש בקשה בדוא"ל.

לפרטים וליצירת קשר:
הזירה החברתית-ציבורית

דוא"ל: SC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: מסלול GCI  

 

 

חדשנות טכנולוגית בתעשייה המוכוונת לאתגרי המגזר הציבורי

המסלול לעידוד חדשנות טכנולוגית בתעשייה המוכוונת לאתגרי המגזר הציבורי הושק על ידי רשות החדשנות במסגרת המיזם הלאומי "ישראל דיגיטלית" של המשרד לשוויון חברתי. המסלול מהווה כלי נוסף של הממשלה לתמרוץ חדשנות באמצעות רכש מקדים של פתרונות טכנולוגיים חדשניים. 

מסלול זה מציע שני ערוצי תמיכה:

 1. מסלול קדם מו"פ המיועד להוכחת היתכנות טכנולוגית ו/או ישימות עסקית של רעיון לפיתוח מוצר/ שירות/ תהליך או שיפור מהותי במוצר/ שירות/ תהליך קיים.
 2. מסלול מו"פ "חדשנות במגזר הציבורי" לתהליך מחקר ופיתוח של מוצר/ שירות/ תהליך חדש, או שיפור מהותי במוצר/ שירות/ תהליך קיים.

מטרת המסלול:
זיהוי ופרסום האתגרים הציבוריים הדורשים מענה ותמיכה; סיוע ליזמים לפתח מוצרים ותהליכים שייתנו מענה לאתגרי המגזר הציבורי וצרכיו באמצעות טכנולוגיות חדשניות; תוצרי המסלול יאפשרו שיפור איכות השירות שנותנים משרדי ממשלה או גופים ציבוריים, לרבות הנגשה טובה יותר של שירותים לציבור, הקטנת הביורוקרטיה הממשלתית, הגנה על מידע ציבורי והנגשת מידע לציבור.

למי מיועד המסלול?
לחברות ישראליות פרטיות או יזמים ישראלים המבקשים לפתח, לייצר ולמסחר מוצרים, שירותים ותהליכים שייתמכו במטרות המסלול. הבקשות להצטרפות למסלול ייבחנו לפי אמות מידה של חדשנות טכנולוגית ומתן מענה לצרכים המוגדרים כמועדפים על ידי הקרן לחדשנות המגזר הציבורי.

מה מקבלים?
> למסלול קדם מו"פ -
תמיכה כספית בשיעור של עד 90% מהתקציב המאושר ועד למענק בסך של 300,000 שקלים, לתקופה של עד 18 חודשים.
> למסלול מו"פ - תמיכה כספית בשיעור של עד 50% מהתקציב המאושר ועד למענק בסך של 4 מיליון שקלים לתקופה של עד 24 חודשים.

מדוע כדאי לפנות למסלול זה?
> מודל מימון אטרקטיבי:
המסלול מציע השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות. חברה נתמכת תחזיר לרשות החדשנות את המימון שקיבלה, על ידי תשלום תמלוגים ממכירות, רק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור.
> בלי תמלוגים: מכירות למדינה, לחברות ממשלתיות ולתאגידים ציבוריים בישראל אינן חייבות בתשלום תמלוגים.
> לקוח ראשון משמעותי: הממשלה יכולה לאפשר "ניסוי שטח" בהיקף נרחב ועל בסיס תשתיות לאומיות. הצלחה בהוכחת ההיתכנות ומכירה ללקוח ממשלתי מהווה מקפצה ללקוחות ולשווקים נוספים בארץ ובעולם.

איך מגישים בקשה?
בטרם הגשת הבקשה – יש לקרוא בעיון את תנאי המסלול המפורטים באתר רשות החדשנות.
יש למלא את טפסי הבקשה המקוונים, בהתאם להנחיות הנמצאות באתר ולפי גודל החברה. בנוסף לבקשה המקוונת – יש למלא את טופס ההצהרה וההרשאה ולשלוח אותו בדואר.

לפרטים וליצירת קשר:
הזירה החברתית-ציבורית

דוא"ל: SC@innovationisrael.org.il
פרטים באתר רשות החדשנות: חדשנות טכנולוגית בתעשייה המוכוונת לאתגרי המגזר הציבורי 

 

 

Please rotate Your Device
In Portrait Mode.

You are using an outdated version of Internet Explorer. For better user experience, please, upgrade your browser.